Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

...

Energia sejsmiczna rejestrowana na sejsmogramach jest częścią całego bilansu energetycznego związanego z procesem niszczenia górotworu w ognisku wstrząsu. Pomimo wielu wad, ze względów historycznych w polskim górnictwie energia stosowana jest, jako miara wielkości zjawiska. We wtyczce GIGEnergy energia sejsmiczna liczona jest ze strumienia energii zapisanego na sejsmogramach. Energia liczona jest z całki kwadratu prędkości. Metoda ta została opracowana w Głównym Instytucie Górniczym dla wstrząsów indukowanych z Górnego Śląska w Polsce. Energia jest liczona metodą całkowania sejsmogramów na podstawie (Dubiński i Wierzchowska 1973, Kanamori i in. 1993) zgodnie ze wzorem:

                  (1)                               gdzie (2) i (3)                              

 natomiast gdzie

  - odległość hipocentralna [km],

...

Całkowanie odbywa się po czasie trwania fali. Domyślnie przyjmowane są czasy trwania fal P i S zgodnie z zależnością Gibowicza (1963):

          (24)

gdzie  jest czasem trwania odpowiednio fali P lub S a D jest odległością epicentralną [km]. Całkowita energia wstrząsu dla i-tej stacji jest liczona jako suma energii dla fal P i S. Dla Górnego Śląska przyjmuje się (Gibowicz 1963) b1P=0.52, b2P=0.35, b1S=0.22 i b2S=0.8.

...

                                    (35)

gdzie N jest liczbą stacji. Istnieje możliwość uśredniania geometrycznego:

                             (4(6)

Dodatkowo na podstawie energii liczona jest magnituda ML z energii wzorem (Gibowicz??)

()

Instrukcja liczenia energii wstrząsu sejsmicznego

...