Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

...

Obliczenia są prowadzone w trybie wsadowym, co oznacza, że zadanie musi zostać całkowicie zdefiniowane przed rozpoczęciem obliczeń. Użytkownik nie ma możliwości komunikacji z programem Fluent od momentu uruchomienia aż do chwili zakończenia działania. Dlatego wszystkie ustawienia oraz czynności do wykonania, które podczas 'standardowej' interaktywnej pracy najczęściej są podawane za pośrednictwem wyboru poleceń z graficznego menu, muszą zostać zapisane w pliku/plikach sterujących wykonaniem zadania. Można to robić na wiele sposobów; w ramach tego podręcznika podajemy najprostsze metody.

Na początku zakładamy, że Użytkownik ma możliwość lokalnego skorzystania z programu Fluent w celu przygotowania pliku .cas opisującego model (siatka, ustawienia modelu, warunki brzegowe, itd), W związku z tym zadaniem pliku sterującego, poniżej oznaczanego nazwą inputfile,  będzie wczytanie pliku .cas oraz uruchomienie obliczeń.

Uwaga o pliku inputfile: Plik inputfile może być plikiem 'journal' utworzonym podczas wcześniejszych sesji FLUENTa, lub też plikiem utworzonym za pomocą edytora tekstowego. W każdym przypadku plik ten może zawierać tylko polecenia interfejsu tekstowego.

Przykładowy plik inputfile jest przedstawiony poniżej:

 file/read-case example.cas
 solve/init/init
 solve/iterate 50
 wd example50.dat
 solve/iterate 50
 file/write-data example100.dat
 exit 

Plik ten opisuje następujące czynności:

  • wczytanie pliku .cas zawierającego opis zadania (tu: example.cas);

  • wykonanie 100 iteracji w dwóch grupach po 50, z zapisaniem wyników do pliku po wykonaniu 50 iteracji.
  • polecenie exit powoduje zakończenie działania Fluenta.

Niektóre polecenia można zapisywać korzystając z aliasów poleceń, w szczególności powyższy ciąg poleceń można zapisać równoważnie w postaci:

 file/read-case example.cas
 solve/init/init
 it 50
 wd example50.dat
 it 50
 wd example100.dat
 exit

Powyższa sekwencja wykorzystuje standardowe aliasy (it jest aliasem dla sekwencji poleceń solve/iterate, rc jest aliasem polecenia file/read-case, wd jest aliasem równoważnym file/write-data, itd). Aliasy pozwalają wykonywać najczęściej wykorzystywane polecenia bez potrzeby "wchodzenia" do menu, w których są umieszczone. W ogólności, FLUENT zakłada, że polecenia z pliku sterującego rozpoczynają się z najwyższego poziomu menu i dlatego wykonanie dowolnego polecenia, dla którego nie istnieje alias, wymaga wprowadzenia pełnej nazwy, np. solve/init/init. jest to dokładniej omówione w części dla zaawansowanych.

Kolejny przykład dotyczy zagadnienia ewolucyjnego (transient).

 file/read-case example.cas
 solve/init/init
 solve/set/time-step
 0.001
 solve/dual-time-iterate
 10
 500
 file/write-data Model.dat
 exit
 yes

Plik ten opisuje następujące czynności:

  • wczytanie pliku zawierającego opis zadania (tu: example.cas);
  • zdefiniowanie długości kroku czasowego (0.001 s);
  • wykonanie obliczeń dla 10 kroków czasowych; w każdym kroku wykona się maksymalnie 500 iteracji;
  • zapisanie wyników po 10 krokach czasowych do pliku;
  • exit powoduje zakończenie działania programu.

Ostatnia linia w przykładzie yes jest niezbędna, bowiem przed zakończeniem działania Fluent wyświetla komunikat:

 The current case and data have not been saved. Ok to discard?

Odpowiedź na ten komunikat również musiała znaleźć się w pliku input.

Uwaga: Podczas przygotowywania zadania wsadowego należy poprawnie przewidzieć ciąg pytań generowanych przez program w miarę jego wykonywania i przygotować odpowiedzi na wszystkie takie komunikaty. Każda zmiana w stosunku do założonego scenariusza (czyli rozbieżność między pytaniami generowanymi przez program - a odpowiedziami znajdującymi się w pliku wejściowym) powoduje niepoprawny przebieg zadania wsadowego.

Zaawansowane użycie