Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.
Comment: rozdzielenie aktywacji od przygotowania środowiska, drobne redakcyjne

...

Etapy aktywacji usługi Grid _ Extrusion3d:

  • Założenie konta w portalu PL-Grid:   https://portal.plgrid.pl/web/guest/ (szczegółowa instrukcja: Zakładanie konta w portalu PL-Grid) (kod OPI wyszukać dla Kustra Piotr)
  • Po utworzeniu konta należy wygenerować certyfikat SimpleCA (w zakładce "Moje konto", lewa strona okna zaraz pod głównym menu). Po wygenerowaniu certyfikatu zapisujemy go w dowolnym miejscu na dysku. Następnie instalujemy certyfikat (należy kliknąć podwójnie w plik z certyfikatem).

  • Aplikacja Aplikowanie o dostęp usługi "Dostęp do komputera klastra Zeus" oraz o "Globalny dostęp do QCG-icon (główne okno konta użytkownika w portalu PL-Grid).QosCosGrid" (w zakładce "Moje konto").

  • Aplikowanie o dostęp do usługi "Grid Extrusion3d" (w zakładce "Moje konto", w sekcji "Platforma dziedzinowa: Metalurgia").

Następnie należy przygotować środowisko pracy na swoim komputerze:

Pierwsze kroki

Interfejs generacji generowania plików wejściowego wejściowych do usługi Grid _ Extrusion3d został opracowany jak makro pakietu Microsoft Excel. Do generacja generowania pliku zawierającego geometrię oraz pliku wsadowego użyto makr napisanych w języka języku Visual Basic, który jest składnikiem każdego pliku Excel. Po uruchomieniu pliku Excel należy aktywować makra w skoroszycie (rys.1).

...

Interfejs użytkownika składa się z dwóch kart: „Def_Geom” służącej do generacji geometrii oraz karty „GenInputFile”  służącej do generacji pliku wsadowego z warunkami prowadzenia procesu wyciskania. Generacja pliku z geometrią odbywa się w karcie Def_Geom. Interface Interfejs użytkownika został przedstawiony na rysunku 2.

 

Rys. 2. Interface Interfejs użytkownika – karta Def_geom.

 

Karta definicji konturów ta zawiera definicję trzech profili:

  1. Container contour – profil ten ma kształt koła i jest generowany automatycznie na podstawie promienia oraz ilości elementów podanych przez użytkownika,
  2. Die contur – profil matrycy może być podany przez użytkownika na dwa różne sposoby - w formie tabelarycznej (współrzędne węzłów x, y) lub poprzez wybór z menu predefiniowanych kształtów.
  3. Prechamber contur – profil kanału wstępnego może być podany przez użytkownika na dwa różne sposoby - w formie tabelarycznej (współrzędne węzłów x, y) lub poprzez wybór z menu predefiniowanych kształtów.

Menu predefiniowanych kształtów znajduje się po prawej stronie interfejsu. Użytkownik podaje nazwę, typ profilu (z rozwijalnego menu), ilość węzłów oraz parametry definiujące kształt (rys. 3).

 

Rys. 3. Lista predefiniowanych kształtów.

...

Po prawej stronie interfejsu umieszczono wykres przedstawiający kształty zdefiniowane przez użytkownika. W górnym prawym rogu interfejsu znajduje się pole nazwy generowanego pliku oraz przycisk do generacji pliku z geometrią.   Interfejs został zabezpieczony w taki sposób aby użytkownik mógł modyfikować tylko dane geometryczne (współrzędne węzłów). Reszta parametrów (liczba węzłów, liczba elementów itd.) obliczana jest automatycznie. Po wciśnięciu klawisza Gen *CRS file geometria przetwarzana jest do siatki mes (elementy 3-węzłowe) i zapisywana jest do pliku w trybie binarnym. Ponieważ program może pracować z wieloma konturami na raz naraz na tym etapie należy wygenerować wszystkie potrzebne pliki wsadowe z geometrią.

Generacja pliku wsadowego zawierającego informacje o warunkach realizacji procesu wyciskania danych reologicznych, termomechanicznych, krytycznej funkcji odkształcenia oraz informacji o plikach graficznych używanych w symulacji realizowana jest w zakładce GenInputFile (rys. 6).

 

Rys. 6. Interfejs do generacji pliku wsadowego indata.extr.

...