Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

Opis rotacji

Rotacja sygnałów zwraca ortogonalne trzyskładowe fal sejsmicznych, które zostały obrócone do określonych układów współrzędnych. Odbywa się według następujących wzorów na rotację składowych poziomych i trzech składowych (https://service.iris.edu/irisws/rotation/docs/1/help/):

...

gdzie i jest kątem wynurzania mierzonym od pionu, Z, E i N reprezentują 3 składowe sejsmogramu z oryginalną orientacją, L, Q i T reprezentują 3 składowe sejsmogramy po rotacji. Składowa L jest zorientowana w kierunku promieniowym od źródła, wyrównana z padającym promieniem sejsmicznym. Ta orientacja odpowiada kierunkowi, w którym występowałyby drgania fali P. Składowa Q jest w kierunku ujemnoradialnym, pod kątem prostym do składowej L. Ta orientacja odpowiada kierunkowi, w którym występowałyby drgania fali SV. Składowa T jest równoległa do powierzchni – jest to ta sama składowa, co przy rotacji poziomej, prostopadła do płaszczyzny utworzonej przez składowe Q i T. Ta orientacja odpowiada kierunkowi, w którym występowałyby drgania fali SH.

Instrukcja analizy 3D i określania rotacji

Analiza drgań 3D wymaga istnienia trzech składowych sygnału poprawnie opisanych. Należy najpierw zaznaczyć jeden z trzech kanałów. Są dwa sposoby wywołania analizy drgań 3D. Wywołanie z fazy sejsmicznej polega na zaznaczeniu kanału, a następnie kliknięciu prawym przyciskiem na zaznaczonej fazie sejsmicznej i wybraniu z menu rozwijanego polecenia Particle motions. Przy takim wywołaniu analiza drgań jest powiązana z konkretną fazą. Drugi sposób wywołania analizy drgań wykonywany jest poleceniem z menu Plugins   Particle motions. W drugim przypadku funkcjonalność jest mniejsza, gdyż analiza nie jest powiązana z fazą sejsmiczną. Nie można powiązać azymutu i kąta wynurzania z pikiem, ani porównać do parametrów zapisanych w arrival ogniska.

...