Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

...

Końcowe widmo przemieszczeń jest obliczane za pomocą wzoru uwzględniającego rozchodzenie się fal ciała w odległości R, tłumienie sprężyste zgodnie ze współczynnikiem jakości Q (Aki i Richards, 2002) oraz odpowiedź instrumentu GV(f):

...

Poprawka na tłumienie sprężyste w przypadku słabych zdarzeń polega w zasadzie na dużym wzmocnieniu wysokich częstotliwości w widmie, co wynika z postaci zależności tłumienia. W paśmie wysokich częstotliwości sygnał zdarzenia może być słabszy niż szum sejsmiczny, podczas gdy zarówno sygnał, jak i szum zostaną silnie wzmocnione przez korekcję. W takich przypadkach wartość Q jest podnoszona tak, aby kształt widma w danym paśmie częstotliwości pokrywał się z krzywą modelu Brune'a (1970). Wartości Ω0 i f0 wymagane przez model Brune'a oblicza się metodą Andrewsa (1986):

gdzie J i K są obliczane według wzorów Snoke'a (1987)

...

gdzie i oznacza składową sygnału, a c0 jest odpowiednią prędkością fali (P lub S) u źródła. Prędkość fali S u źródła, c0 jest określana na podstawie głębokości i modelu prędkościowego 1D, natomiast prędkość fali P u źródła jest określona, albo z modelu, albo zależnością c0(P) = 1,73 c0(S). Przyjmuje się gęstość w źródła z modelu 1D lub domyślnie ρ0 = 2700 kg/m3. Średni współczynnik promieniowania Rc przyjmuje się dla fali P jako Rc(P)=0,52 i dla fali S Rc(S)=0,63 (Boore i Boatwright, 1984). Moment sejsmiczny jest obliczany jako pierwiastek kwadratowy z sumy kwadratów poszczególnych momentów sejsmicznych uzyskanych dla trzech składowych:

...

Wielkość Mw jest obliczana z momentu sejsmicznego według wzoru Hanksa i Kanamoriego (1979). Wynik może być oparty na fali P lub S lub średniej z dwóch:

...

Każda zmiana parametrów jak i okno do liczenia skutkuje przeliczeniem Mw i zmianą krzywych Brune'a. Wartości dolnej i górnej częstotliwości oraz współczynniki tłumienia Q są zapamiętywane w pliku konfiguracyjnym i przy powtórnym liczeniu przyjmowane jako domyślne, natomiast prędkości i gęstość są wyliczane z modelu 1D. Jeżeli w pliku konfiguracyjnym nie zdefiniowano jednej lub wielu stacji wcześniej stacji to pojawi się pstrzeżenieostrzeżenie

a wartości dolnej i górnej częstotliwości oraz współczynniki tłumienia Q. Koniecznie należy wtedy wpisać poprawne wartości szczególnie Q dla wszystkich brakujących stacji, gdyż komunikat ten już się nie powtórzy. Wartości dolnej i górnej częstotliwości trzeba praktycznie dobierać za każdym razem, tak aby krzywe Brune'a pasowały do widma sygnałów, natomiast Q raz ustalone nie powinno być zmieniane.

...