Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

...

Usługa przeznaczona jest dla wszystkich użytkowników zarejestrowanych w Portalu PL-Grid, którzy posiadają aktywne konto na przynajmniej jednym z docelowych klastrów obliczeniowych (patrz notka powyżej), oraz chcieliby zarządzać własnymi plikami zdalnie, za pośrednictwem przeglądarki. Przy wykorzystaniu mechanizmu zespołów PL-Grid, usługa ta także pozwala w prosty sposób współdzielić np. wyniki badań z innymi współpracownikami w obrębie grup badawczych bądź instytutów.

...

  1. posiadać konto PL-Grid - w celu otrzymania takiego konta (bezpłatnego dla wszystkich polskich naukowców i ich zagranicznych współpracowników), trzeba udać się na stronę Portalu PL-Grid a następnie należy złożyć wniosek elektronicznynastępnie zarejestrować
  2. usługa, ze swej istoty, ma sens tylko w przypadku posiadania konta użytkownika (tzw. konto shellowe) na wybranym klastrze obliczeniowym; po uzyskaniu potwierdzania dostępu do PL-Grid, należy w Portalu PL-Grid, w zakładce Moje Konto, poprosić o aktywację usługi Katalogu aplikacji odszukać poniższe usługę/usługi, a następnie je aktywować:
    1. "Dostęp do klastra Prometheus" aby uzyskać dostęp do klastra Prometheus (należy zwrócić uwagę, że dostęp do tego klastra jest możliwy wyłącznie po uzyskaniu grantu -> strona podręcznika poświęcona grantom)
    2. "Dostęp do UI - Cyfronet"
    bądź
    1. oraz "Dostęp do klastra
    Prometheus
    1. ZEUS"
     (odpowiednio, dla klastra Zeus bądź Prometheus, w pierwszym przypadku dostęp powinien zostać, po kilku minutach, przyznany automatycznie - te parę minut należy poczekać, aby odpowiednie katalogi zostały utworzone na klastrze - w drugim przypadku musimy poczekać na akceptację dostępu do klastra Prometheus)
    1. (aktywacja nastąpi automatycznie)
  3. w Portalu PLGrid, w zakładce Certyfikaty, należy w tej samej zakładce Moje konto, należy w lewym górnym rogu wygenerować swój własny certyfikat SimpleCA (w oparciu o ten certyfikat następuje efekt delegacji uprawnień użytkownika, dzięki któremu usługa PLG-Data będzie mogła działać na naszym właściwym koncie klastra - tzw. mechanizm X.509 proxy certificates); więcej danych odnośnie tworzenia i użytkowania certyfikatów znajduje się w odpowiedniej sekcji podręcznika użytkownika; należy zapamiętać hasło klucza, które podaliśmy tworząc certyfikat SimpleCA
    1. Alternatywą jest skorzystanie z własnego certyfikatu gridowego (np. PolishGridCA), który trzeba umieścić w LDAP - odpowiednia formatka także w zakładce Moje konto, z lewej strony
    upewnić się, że stworzony certyfikat umożliwia tzw. autologowanie, tj. w panelu po lewej stronie zakładki Moje konto, jest zaznaczona opcja Autologin w tabelce z wygenerowanym certyfikatem (jeśli nie jest, należy ją zaznaczyć)
    1. Certyfikaty
  4. uzyskawszy potwierdzenie dostępu do klastra Zeus bądź Prometheus (m.in. powinno ono przyjść pocztą elektroniczną na nasz adres), należy w tym samym panelu Moje Konto, nieco niżej w sekcji Usługi dostępu do danych, Katalogu aplikacji aktywować usługę "PLG-Data: mini-usługa do zarządzania plikami na klastrze"; również w tym przypadku aktywacja powinna nastąpić automatycznie, z ewentualnym opóźnieniem kilku minut.

Jeśli powyższe kroki zakończyły się pomyślnie, usługa PLG-Data powinna być dostępna. Należy odwiedzić stronę usługi: https://data.plgrid.pl, gdzie będzie możliwe zalogowanie się z wykorzystaniem wyżej opisanych mechanizmów bezpieczeństwa. Obrazki poniżej pokazują cztery kolejne kroki logowania się - kliknij konkretny obrazek aby uzyskać powiększenie i krótkie wyjaśnienie danego kroku.

...

  1. (w pierwszej kolejności) upewnienie się jeszcze raz, że wszystkie warunki wymienione na początku tej instrukcji (aktywne konto PL-Grid, aktywna usługa Zeus lub Prometheus, aktywna usługa PLG-Data, posiadanie certyfikatu SimpleCA z włączonym autologinem) zostały spełnione,
  2. skontaktowanie się z nami poprzez system HelpDesk (zgłoszenie trafi do kolejki administratorów usługi PLG-Data - po jego otrzymaniu skontaktujemy się z Tobą w celu uzyskania dalszych wyjaśnień i rozwiązania problemu).

 

Info
titleMęczące logowanie?

Można ułatwić sobie nieco powyższą, dwuetapową procedurę logowania się do usługi PLG-Data. W chwili generowania certyfikatu SimpleCA w Portalu PL-Grid, otrzymujemy (jako plik) kopię naszego nowego certyfikatu w formacie .p12. Taki certyfikat można umieścić w przeglądarce. Wówczas krok 2 procedury logowania będzie przebiegał automatycznie i bez konieczności podania hasła (przeglądarka przedstawi się w OpenID PL-Grid naszym certyfikatem).

...

Dla użytkowników klastra Prometheus, skrót Storage nie będzie istniał, gdyż na tym klastrze nie ma możliwości długoterminowego składowania plików poza swoim katalogiem domowym lub katalogami grup (poniżej).

Rozdział instrukcji użytkownika Infrastruktury PL-Grid poświęcony przechowywaniu danych zawiera dokładne informacje odnośnie przeznaczenia poszczególnych katalogów, charakteru plików jakie powinny być w nich przechowywane, limitów objętości etc. Katalogi określone w instrukcji zmiennymi środowiskowymi PLG_* odpowiadają skrótom umieszczonym na pierwszych pozycjach górnego menu usługi.

Dalsze pozycje menu skrótów, ich etykiety i kolejność, zależą od zestawu zespołów PL-Grid, do których należysz. Jeśli jesteś pierwszą osobą w twojej grupie badawczej, która korzysta z Infrastruktury PL-Grid, czas zostać pionierem i, korzystając z instrukcji, założyć w Portalu PL-Grid wasz zespół, oraz zaprosić do niego twoich współpracowników.

...

Prawa część górnej belki z kolei zawiera informacje o Tobie, uzyskane przez usługę PLG-Data z serwera OpenID PL-Grid.  Możesz je obejrzeć najeżdżając kursorem myszy na sylwetkę człowieka. Poza twoimi imionami i nazwiskiem oraz loginem, możesz sprawdzić tutaj listę zespołów PL-Grid, do których należysz. Jeśli nie ma w tym zestawie twojego zespołu, a uważasz, że taki zespół został założony w Infrastrukturze PL-Grid i twoje konto zostało do niego przypisane, proszę zgłoś ten fakt operatorom PL-Grid - spróbują rozwiązać problem.

...

Info
titleUprawnienia domyślne na klastrach

Polityka domyślnych praw dostępu na klastrach Zeus i Prometheus blokuje dostęp innym użytkownikom klastra do twojego katalogu domowego (tzw. Home). Proponujemy pozostawić to ustawienie praw na tym poziomie - pozwala ono spokojnie zarządzać własnymi plikami w obrębie katalogu osobistego. Natomiast kiedy będziesz chcieć udostępnić jakiś plik twoim współpracownikom, proponujemy założenie w tym celu zespołu PL-Grid i przypisanie do niego wszystkich użytkowników, z którymi chcesz się dzielić danymi. W wyniku tej operacji, po ponownym zalogowaniu się do usługi PLG-Data, każdy z członków zespołu będzie mógł przejść do katalogu zespołu wybierając jego nazwę z menu skrótów. Umieszczone w tym katalogu pliki będą możliwe do odczytu, pobrania, modyfikacji oraz skasowania przez wszystkich członków zespołu. Pozostali użytkownicy PL-Grid nie będą mogli odwiedzać folderu tego zespołu ani czytać jego zawartości.

...