Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

...

  • Rejestracja(założenie konta)
    Rejestracja dotyczy tylko osób które nie mają jeszcze konta w portalu PL-Grid. Przy rejestracji wskazane jest utworzenie konta "zwykłego" użytkownika, chyba, że rejestracja następuje tylko na potrzeby szkolenia, zgodnie z opisem w podręczniku użytkownika.
  • Wystąpienie o certyfikat
    Certyfikat jest niezbędny do uruchamiania zadań w PL-Grid. Do pracy wystarczy certyfikat SimpleCA. Sposób jego uzyskiwania opisany jest w osobnym rozdziale podręcznika – poprzez zakładkę Moje konto w portalu i przycisk "wygeneruj certyfikat SimpleCA".
  • Wystąpienie o grant obliczeniowy (opcjonalnie)
    Każdy użytkownik po założeniu konta otrzymuje automatycznie grant osobisty (czyli minimalną pulę zasobów - 1000 godzin obliczeniowych i 40 GB pamięci dyskowej). Grant osobisty pozwala na szybkie rozpoczęcie pracy. W miarę prowadzenia obliczeń wskazane jest wystąpienie o grant tzw. "właściwy".
  • Aktywowanie usługi UNICORE
    Niezbędna jest jednorazowa aktywacja dostępu do zasobów PL-Grid poprzez system UNICORE. W tym celu należy aplikować o usługę Globalny dostęp do UNICORE w portalu PL-Grid, w zakładce Moje kontopo wybraniu menu Usługi (a następnie kliknięciu w odnośnik Zarządzaj usługą obok jej nazwy).

    Info
    Zachęcamy do skorzystania ze szkolenia on-line: System UNICORE w obliczeniach gridowych. Prezentuje ono, krok po kroku, w jaki sposób można pobrać i przygotować do pracy klienta systemu UNICORE oraz wysłać za jego pomocą zadania do wykonania na infrastrukturze PL-Grid. Na szkolenie zapisać się można za pośrednictwem Portalu lub wykorzystać materiały dostępne pod adresem: http://alfred.mat.umk.pl/unicore (dostęp jako "Gość").


...

Uwaga: Plik inputfile może być plikiem 'journal' utworzonym podczas wcześniejszych sesji FLUENTa, lub też plikiem zawierającym sekwencję poleceń do wykonania utworzonym za pomocą edytora tekstowego. W każdym przypadku plik ten może zawierać tylko polecenia interfejsu tekstowego.

Przykładowy plik inputfile jest przedstawiony poniżej:

 file/read-case example.cas
 solve/initialize/initialize-flow
 solve/iterate 50
 file/write-data example.dat
 exit 

Plik ten opisuje następujące czynności:

Uwaga: Liczba faktycznie wykonanych iteracji zależy od ustawień dokonanych w pliku .cas oraz od przypadku obliczeniowego. W szczególności może okazać się, że kryterium zbieżności nie zostało osiągnięte.

Niektóre polecenia można zapisywać korzystając z aliasów poleceń, w szczególności powyższy ciąg poleceń można zapisać równoważnie w postaci:

 rc example.cas
 solve/init/init
 it 50
 wd example50.dat
 it 50
 wd example100.dat
 exit

Powyższa sekwencja wykorzystuje standardowe aliasy (it jest aliasem dla sekwencji poleceń solve/iterate, rc jest aliasem polecenia file/read-case, wd jest aliasem równoważnym file/write-data, itd). Aliasy pozwalają skrótowo opisywać najczęściej wykorzystywane polecenia. W ogólnym przypadku polecenie Fluenta wymaga podania pełnej ścieżki poleceń, np. solve/init/init, zgodnie ze strukturą menu poleceń Fluenta. Jest to dokładniej omówione w części dla zaawansowanych.

Kolejny przykład dotyczy zagadnienia ewolucyjnego (transient).

 file/read-case example.cas
 solve/init/init
 solve/set/time-step
 ; dlugosc kroku czasowego
 0.001
solve/dual-time-iterate
10
; liczba kroków czasowych
500
; maksymalna liczba iteracji w kroku czasowym
 file/write-data model.dat
exit
yes

Plik ten opisuje następujące czynności:

Ostatnia linia w przykładzie yes jest niezbędna, bowiem przed zakończeniem działania Fluent wyświetla komunikat:

 The current case and data have not been saved. Ok to discard?
 

Odpowiedź na ten komunikat również musiała znaleźć się w pliku inputfile.

Uwaga: Podczas przygotowywania zadania wsadowego należy poprawnie przewidzieć ciąg pytań generowanych przez program w miarę jego wykonywania i przygotować odpowiedzi na wszystkie takie komunikaty. Każda zmiana w stosunku do założonego scenariusza (czyli rozbieżność między pytaniami generowanymi przez program - a odpowiedziami znajdującymi się w pliku wejściowym) powoduje niepoprawny przebieg zadania wsadowego.

Poniższy ciąg poleceń pochodzi z przykładu opisanego w prezentacji Zadanie Generic.

...