Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

Opis metody liczenia magnitudy ML

Magnituda jest liczona a amplitudy fal S na sejsmografie Wooda-Andersona (Richter, 19361935), w związku z tym z zarejestrowanego sygnału jest usuwana odpowiedzi aparatury następnie przetwarzany jest przez charakterystykę sejsmografu Wooda-Andersona (Anderson i Wood, 1925).

Amplituda może być określana z jednej składowej sygnału lub z trzech składowych sygnału. Wtedy zbiorcza amplituda określana jest na podstawie jednego z wzorów do wyboru.

...

  • Metodą Richtera skorygowaną na odległość epicentralną zgodnie z tabelą Richtera (Richter 1958).
  • Wzorami Lillie

           Dla odległości D mniejszych niż  200 km,

...

          gdzie A jest liczone w mm a D w km.

           ML = log10(A) + 1.110*log10(D/100) + 0.00189*(D - 100) + 3.0

...

Rys. 1 Zależność magnitudy od odległości dla metody: Richtera (1958) - zielony,  Lilie - niebieski oeaz oraz Hutton i_Boore - czerwony, dla amplitud 1, 10 i 100 mm.

Instrukcja liczenia magnitudy ML

Moduł Magnituda ML liczy magnitudy stacyjne. Magnituda ML jest magnitudą Richtera (1936) wyznaczoną z amplitudy symulacji sejsmometru Wooda-Andersona (W-A). z korekcją na odległość. Liczenie magnitudy ML wywoływane jest z menu poleceniem Magnitude  ML lub przez wciśnięcie klawisza M. Pojawia się okno do liczenia magnitudy ML (Rys. 16). Z lewej strony (4) wyświetlane są sejsmogramy rzeczywiste (trzy kanały) dla danej stacji z zaznaczoną fazą a poniżej są symulowane sejsmogramy (W-A). Czerwona przerywana linia zaznacza fazę S.

...

W oknie ML liczone mogą być jednocześnie magnitudy dla wszystkich faz/stacji. Wybór następnej stacji następuje przez wybór fazy w okienku 1. lub kliknięcie [Next Phase]. Następnie należy przeciągnąć myszką z wciśniętym prawym przyciskiem mysz po sejsmogramach W-A obejmując oknem czasowym skrajne wartości amplitud dla wybranych kanałów (Ciagnięcie Ciągniecie z wcisnietym wciśniętym lewym przyciskiem myszy przesuwa sejsmogram). Obszar ten zostaje zaznaczony szarymi przerywanymi liniami. Program określa wartości szczytowe sygnału w zaznaczonym obszarze, które zostają zaznaczone są wtedy na sejsmogramach W-A czerwonymi markerami. Następnie liczona jest wartość p-p amplitud w każdym kanale lub maksymalna wartość bezwzględna amplitudy, liczona jest amplituda zbiorcza z trzech kanałów i magnituda stacyjna. Nie jest ona jeszcze zapamiętana, co jest sygnalizowane komunikatem (not confirmed). Dopiero wciśnięcie [Ok] zatwierdza wszystkie policzone magnitudy, liczy magnitudę dla zjawiska będącą średnią magnitud stacyjnych i zamyka okienko.

Okno do liczenia magnitudy umożliwia definiowanie następujący parametrów:

  • sposobu określania amplitud na sejsmogramach: (p-p)/2 lub szczytowej wartości bezwzględnej,
  • wybór kanałów, z których liczona jest amplituda (3),
  • sposobu określania amplitudy z wielu składowych (5),
  • sposobu wyznaczania ML z amplitud (6).

Po zakończeniu liczenia ustawienia te są pamiętane jako domyślne. Pozostałe parametry można modyfikować w pliku konfiguracyjnym MagnitudeML.xml.

Children Display