Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.
Info

Poniższy szablon należy odpowiednio uzupełnić.

  • Układ należy zachować (z dopuszczeniem minimalnych modyfikacji).
  • Opis nie powinien przekraczać 10 stron przeciętnego ekranu laptopa.
  • W razie potrzeby należy założyć podstrony (na końcu z rozdziałem "Co dalej?" i odnośnikiem do kolejnego rozdziału dokumentacji).
  • Język opisu - polski. W sytuacji, gdy zasadnicza dokumentacja usługi ma być po angielsku, w tym rozdziale powinny znaleźć się podstawowe informacje pozwalające zorientować się w zaletach usługi i zgrubnie w wymaganych krokach do jej uruchomienia.
  • Uprawnienia do odczytu strony (Tools/Restrictions) mogą byś ustawione na "Confluence-users" w pisania dokumentacji, inaczej będzie widoczna od razu dla osób niezalogowanych.
  • Pytania dotyczące systemu dokumentacji: Hubert Siejkowski,
  • Pytania dotyczące Podręcznika Użytkownika: Unknown User (plgfilocha).

...

Wstawianie odnośników do innych stron podręcznika

Przy wstawianiu linków do stron wewnętrznych Podręcznika użytkownika (np. certyfikat="Aplikowanie, rejestracja i użycie certyfikatu"' założenie konta="Zakładanie konta w portalu"; Pomoc="Gdzie szukać pomocy") należy w trybie edycji strony:

  • wpisać tekst, pod który będzie podpięty link
  • zaznaczyć tekst
  • wstawić link (Ctrl+K lub ikona Link na pasku narzędzi)
  • wybrać opcję Search z lewej strony okna Insert Link
  • w pasku po prawej wpisać tytuł strony (lub zacząć wpisywać tytuł i wybrać właściwą stronę z pojawiających się podpowiedzi)
  • zatwierdzić wybraną stronę opcją Insert w prawym dolnym rogu

Efekt powyższego opisu można zobaczyć klikając lewym klawiszem myszki (w trybie edycji strony) na dowolny link w tym oknie informacji. Pojawi się pole, w którym do wyboru będzie opcja Edit, którą klikamy. Pojawi się okno Edit link, z aktywnym polem Search i nazwą strony wewnętrznej podręcznika.

LINKI ZEWNĘTRZNE

Linki zewnętrzne np. do strony PL-Grid wstawiamy w oknie Insert Link (Ctrl+K) w opcji Web Link.

Info
Pomoc w pisaniu stron w Confluence: https://confluence.atlassian.com/display/DOC/Using+the+Editor

Status
colourYellow
titleTG
opisać usługę, najlepiej w dwóch językach (smile)

Krótki opis usługi

Usługa PLG-Data pozwala, za pośrednictwem przeglądarki Web, zarządzać swoimi zbiorami danych, zgromadzonymi na zasobach dyskowych Infrastruktury PL-Grid. Dzięki niej, posługując się swoim zestawem informacji uwierzytelniających (może to być para login-hasło do Infrastruktury PL-Grid, lub certyfikat p12 załadowany w przeglądarce) można oglądać, pobierać, dodawać, usuwać, współdzielić lub zmieniać nazwy swoich plików i katalogów. Usługa jest zabezpieczona szyfrowanym protokołem HTTPS (na odcinku połączenia komputera użytkownika z portalem usługi) oraz protokołem GridFTP, pomiędzy portalem usługi oraz klastrem obliczeniowym. Zastosowanie tych technik pozwala użytkownikom korzystać z niej w sposób bezpieczny oraz, z punktu widzenia innych współużytkowników Infrastruktury PL-Grid, ogranicza ich możliwości do zakresu przyznanego przez operatorów zasobów PL-Grid. Innymi słowy, osoba korzystająca z usługi PLG-Data nie nabywa żadnych uprawnień w dostępie do zbiorów danych, poza tymi, które i tak już posiada i może wykorzystać na inne sposoby (zdalne narzędzia SSH, SCP itp.).

Info

W obecnej wersji usługa jest skonfigurowana tak, aby współpracować z przestrzeniami dyskowymi klastra obliczeniowego Zeus (adres: zeus.cyfronet.pl) w ośrodku obliczeniowym ACK Cyfronet AGH, Kraków. W przyszłości, jeśli zajdzie taka potrzeba oraz możliwości techniczne na to pozwolą, być może usługa także pozwoli na dostęp do innych maszyn w obrębie Infrastruktury PL-Grid.

...

Usługa przeznaczona jest dla wszystkich użytkowników zarejestrowanych w Portalu PL-Grid, którzy posiadają aktywne konto na docelowym klastrze obliczeniowym (patrz notka powyżej), oraz chcieliby zarządzać własnymi plikami zdalnie za pośrednictwem przeglądarki. Przy wykorzystaniu mechanizmu zespołów PL-Grid, usługa ta także pozwala w prosty sposób współdzielić np. wyniki badań z innymi współpracownikami w obrębie tych danych grup badawczych bądź instytutów.

Aktywowanie usługi

...

  1. posiadać konto PL-Grid - w celu otrzymania takiego konta (bezpłatnego dla wszystkich polskich naukowców i ich zagranicznych współpracowników), trzeba udać się na stronę Portalu PL-Grid a następnie należy złożyć wniosek elektroniczny
  2. usługa, ze swej istoty, ma sens tylko w przypadku posiadanie posiadania konta użytkownika (tzw. konto shellowe) na wybranym klastrze obliczeniowym; po uzyskaniu potwierdzania dostępu do PL-Grid, należy w Portalu PlPL-Grid, w zakładce Moje Konto, poprosić o aktywację usługi "Dostęp do klastra ZEUS" - dostęp ten powinien zostać, po kilku minutach, przyznany automatycznie
  3. w tej samej zakładce Moje konto, należy w lewym górnym rogu wygenerować swój własny certyfikat SimpleCA. W  (w oparciu o ten certyfikat następuje efekt delegacji uprawnień użytkownika, dzięki któremu usługa PLG-Data będzie mogła na działać na naszym koncie klastra (- tzw. mechanizm X.509 proxy certificates); więcej danych odnośnie tworzenia i użytkowania certyfikatów znajduje się w odpowiedniej sekcji podręcznika użytkownika; należy zapamiętać hasło klucza, które podaliśmy tworząc certyfikat SimpleCA
  4. uzyskawszy potwierdzenie dostępu do klastra Zeus (m.in. powinno ono przyjść pocztą elektroniczną na nasz adres), należy w tym samym panelu Moje Konto, nieco niżej w sekcji Usługi dostępu do danych, aktywować usługę "PLG-Data: mini-usługa do zarządzania plikami na klastrze"; również w tym przypadku aktywacja powinna nastąpić automatycznie, z ewentualnym opóźnieniem kilku minut.

Jeśli powyższe kroki zakończyły się pomyślnie, usługa PLG-Data powinna być dostępna. Należy odwiedzić stronę usługi: https://data.plgrid.pl, gdzie będzie możliwe zalogowanie się z wykorzystaniem wyżej opisanych mechanizmów bezpieczeństwa (kliknij . Obrazki poniżej pokazują cztery kolejne kroki logowania się - kliknij konkretny obrazek aby uzyskać powiększenie i krótkie wyjaśnienie ):danego kroku.


Nie zawsze, niestety, pierwsze logowanie do usługi się powiedzie (głównie ze względu na złożony mechanizm delegacji uprawnień). Jeśli na którymś etapie (krok 2 i krok 3) logowania do OpenID PL-Grid, pojawił się komunikatbłąd, lub w kroku 4 usługa PLG-Data przywitała Cię komunikatem czerwonym, prosimy o:

  1. (w pierwszej kolejności) upewnienie jest się jeszcze raz, że wszystkie warunki wymienione na początku tej instrukcji (aktywne konto PL-Grid, aktywna usługa Zeus, aktywna usługi usługa PLG-Data, posiadanie certyfikatu SimpleCA) zostały spełnione,
  2. skontaktowanie się z nami poprzez system HelpDesk (zgłoszenie trafi do kolejki administratorów usługi PLG-Data - po jego otrzymaniu skontaktujemy się z Tobą w celu uzyskania dalszych wyjaśnień i rozwiązania problemu).

...

Menu skrótów zawiera zawsze zazwyczaj kilka elementów. W przypadku użytkowników klastra Zeus, pierwsze trzy skróty to:

...

Dalsze pozycje menu skrótów, ich etykiety i kolejność, zależą od zestawu zespołów PL-Grid, do których należysz. Jeśli jesteś pierwszą osobą w twoim zespole badawczymtwojej grupie badawczej, która korzysta z Infrastruktury PL-Grid, czas zostać pionierem i, korzystając z instrukcji, założyć w Portalu PL-Grid wasz zespół oraz zaprosić do niego twoich współpracowników (smile).

...

Belka z zawartością folderu pokazuje Ci twoją aktualną lokalizację w drzewie katalogów klastra obliczeniowego. Rzecz jasna, będzie inna w zależności od miejsca, gdzie się znajdujesz. Ułatwia orientację. Poszczególne elementy ścieżki (ang. path) są tutaj linkami i ich kliknięcie przeniesie Cię właśnie do tego folderu (uwaga: nie radzimy klikać skrótu PEOPLE - chyba, że chcesz poznać nazwy katalogów domowych wszystkich użytkowników klastra (wink) - uprzedzamy, ta operacja zajmuję dłuższą chwilkę).

Info

W powyższym przykładzie: jesteśmy w folderze /people/.... (tutaj zapewne twój login)/badania/luty2014luty 2014, kliknięcie np. skrótu BADANIA przeniesie nas do folderu nadrzędnego, względem tego, w którym się znajdujemy.

Lista poniżej Główna tabela zawiera zestaw dość oczywistych danych: nazwę zbioru, typ (czy jest to plik czy folder), jego wielkość (tak, w systemie plików Linux, który zarządza klastrem obliczeniowym, także foldery mają swój rozmiar, nie jest on jednak związany z objętością plików, które się w nich znajdują), datę ostatniej modyfikacji oraz zestaw uprawnień.

...

  • zmiana aktualnego folderu lub pobranie pliku (poprzez kliknięcie na nazwę folderu bądź pliku)
  • usunięcie pliku lub pustego folderu (pomarańczowy przycisk Usuń z prawej strony oraz potwierdzenie na czerwony przycisk czerwonym przyciskiem z etykietą "Tak"); folder zawierający dalsze zbiory jest zabezpieczony przed takim usunięciem; akcję widać w pierwszym wierszu katalogu na powyższym obrazie
  • zmiana nazwy pliku lub folderu (w wyniku kliknięcia ikony z lewej strony jego nazwy, wpisania nowej wartości i potwierdzenia zielonym przyciskiem lub klawiszem Enter); akcję widać w trzecim wierszu na powyższym obrazie
  • dodanie nowego folderu (poprzez kliknięcie na zielonym przycisku Nowy folder w górnej belce widoku, wpisanie żądanej nazwy oraz zatwierdzenie jej).

Wiele z tych akcji może się nie powieść, ze względu na ograniczony zakres twoich uprawnień. Dla przykładu, zazwyczaj nie możesz zakładać nowych folderów w folderze, którego nie jesteś właścicielką/właścicielem, często nie możesz kasować plików nie należących do Ciebie, niektórych folderów nie możesz także odwiedzać. W każdym z tych przypadków otrzymasz czerwony komunikat, pochodzący wprost z serwera GridFTP nadzorującego operację, wyjaśniający, dlaczego dana akcja nie zakończyła się sukcesem. Poniżej przykład takiego komunikatu, pojawiający się przy próbie skasowania niepustego folderu.

...

Transfer nowych plików w usłudze PLG-Data odbywa się w sposób nieblokujący (tj. "w tle"). Listę plików, które mają zostać przesłane, tworzysz klikając na niebieski przycisk Wskaż pliki. W zalażności od przeglądarki i systemu operacyjnego, których używasz, możesz wskazać od razu kilka plików (zamiast wielokrotnie klikać wspomniany przycisk) oraz, inna możliwość, lub - alternatywnie - możesz upuścić (tzw. drag and drop) wybrane pliki z dysku twojego komputera wprost na ekran zawartości folderu. W każdym z tych przypadków wybrane pliki pojawią się w na "liście transferowej" (patrz obraz powyżej).

Kliknięcie niebieskiego przycisku Rozpocznij transfer powoduje rozpoczęcie przesyłania plików z twojego komputera na klaster. Prędkość przesyłu zależy od przepustowości łącza internetowego, jakim dysponujesz oraz (w pewnym stopniu) od aktualnego obciążenia serwera usługi PLG-Data. Postępy są uwidocznione poprzez zielone paski postępu (ogólny, powyżej, i dla każdego pliku osobno).

...

Zmiana praw dostępu do pliku lub folderu jest możliwa po kliknięciu szarej ikonki zlokalizowanej w lewej kolumnie listy. Pozwala ona zmienić dowolne z 9 dziewięciu uprawnień odczytu, zapisu i uruchamiania dla, odpowiednio, właściciela, grupy oraz wszystkich pozostałych użytkowników. Wpisanie znaku r, w bądź x przyznaje dane uprawnienia (odpowiednio: r-odczyt, w-zapis, x-uruchamianie) podczas kiedy wpisanie znaku - (myślnik) te uprawnienia likwiduje. Przykładowo, wektor uprawnień następującej postaci:

...

Info
titleUprawnienia domyślne na Zeusie

Polityka domyślnych praw dostępu na klastrze Zeus blokuje dostęp innym użytkownikom klastra do twojego katalogu domowego (tzw. Home). Proponujemy pozostawić to ustawienie praw na tym poziomie - pozwala ono spokojnie zarządzać własnymi plikami w obrębie katalogu osobistego. Natomiast kiedy będziesz chcieć udostępnić jakiś plik twoim współpracownikom, proponujemy założenie w tym celu zespołu PL-Grid i przypisanie do niego wszystkich użytkowników, z którymi chcesz się dzielić danymi. W wyniku tej operacji, po ponownym zalogowaniu się do usługi PLG-Data, każdy z członków zespołu będzie mógł przejść do katalogu zespołu wybierając jego nazwę z menu skrótów. Umieszczone w tym katalogu pliki będą możliwe do odczytu i pobrania przez wszystkich członków zespołu. Umożliwienie modyfikacji pliku przez innych członków zespołu wymaga zmiany uprawnień dostępu, tak jak opisano to powyżej, przez osobę, która plik umieściła w folderze. Należy odblokować prawo zapisu (w) dla grupy, czyli na 5 pozycji wektora uprawnień (np: rw-rw----).

...

Coś nie działa albo chcesz więcej (wink): prosimy o zgłoszenie w HelpDesku. Nie masz loginu PL-Grid a chcesz np. porozmawiać o współpracy : - wyślij mail bezpośrednio na plgdata@helpdesk.plgrid.pl.

Usługa PLG-Data jest ochotniczą kontrybucją do zasobów usług PL-Grid, powstałą jako odzew na zgłoszone zapotrzebowanie użytkowników gridu dziedzinowego LifeScience. Ze względu jednak na ogólniejszy charakter usługi, nie ograniczamy dostępu do niej jedynie dla ludzi związanych z naszą dziedziną. Głównym autorem usługi jest Tomasz Gubała (ACK Cyfronet AGH, DICE), który stworzył ją wraz z pewną pomocą swoich przyjaciół (wink). Życzymy szybkich transferów (danych, pieniężnymi się nie zajmujemy)!

Dziękuję: Podziękowania. Tomkowi Szepieńcowi i Marcinowi Radeckiemu (on wie oni wiedzą, za co) oraz Łukaszowi Flisowi i Tomkowi Bartyńskiemu (za pomoc z konfiguracją usługi). Oraz wszystkim osobom zaangażowanym w proces wdrażania usług w PL-Grid (you know who you are).

...