Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

...

  • zmiana aktualnego folderu lub pobranie pliku (poprzez kliknięcie na nazwę folderu bądź pliku)
  • usunięcie pliku lub pustego folderu (pomarańczowy przycisk Usuń z prawej strony oraz potwierdzenie czerwonym przyciskiem z etykietą "Tak"); folder zawierający dalsze zbiory jest zabezpieczony przed takim usunięciem; akcję widać w pierwszym wierszu katalogu na powyższym obrazie
  • zmiana nazwy pliku lub folderu (w wyniku kliknięcia szarej ikony z lewej strony jego nazwy, wpisania nowej wartości i potwierdzenia zielonym przyciskiem lub klawiszem Enter); akcję widać w trzecim wierszu na powyższym obrazie; akcja nie jest możliwa, jeśli nie jesteś właścicielem danego zbioru
  • dodanie nowego folderu (poprzez kliknięcie na zielonym przycisku Nowy folder w górnej belce widoku, wpisanie żądanej nazwy oraz zatwierdzenie jej).

...

Zmiana praw dostępu do pliku lub folderu jest możliwa po kliknięciu szarej ikonki zlokalizowanej w lewej kolumnie listy. Pozwala ona zmienić dowolne z dziewięciu uprawnień odczytu, zapisu i uruchamiania dla, odpowiednio, właściciela, grupy oraz wszystkich pozostałych użytkowników. Wpisanie znaku r, w bądź x przyznaje dane uprawnienia (odpowiednio: r-odczyt, w-zapis, x-uruchamianie) podczas kiedy wpisanie znaku - (myślnik) te uprawnienia likwiduje. Przykładowo, wektor uprawnień następującej postaci:

...

pozwala właścicielowi (Tobie) plik odczytać oraz zmodyfikować (bądź usunąć). Także członkowie twojego zespołu będą mieli podobne uprawnienia. Natomiast każdy inny użytkownik klastra, tj. nie należący do twojego zespołu, będzie mógł plik odczytać (czyli pobrać na swój komputer) ale nie będzie go mógł zmodyfikować ani usunąć. Akcja zmiany uprawnień dostępu jest możliwa tylko jeśli jesteś włascicielem danego zbioru.

Info
titleUprawnienia domyślne na klastrze Zeus

Polityka domyślnych praw dostępu na klastrze Zeus blokuje dostęp innym użytkownikom klastra do twojego katalogu domowego (tzw. Home). Proponujemy pozostawić to ustawienie praw na tym poziomie - pozwala ono spokojnie zarządzać własnymi plikami w obrębie katalogu osobistego. Natomiast kiedy będziesz chcieć udostępnić jakiś plik twoim współpracownikom, proponujemy założenie w tym celu zespołu PL-Grid i przypisanie do niego wszystkich użytkowników, z którymi chcesz się dzielić danymi. W wyniku tej operacji, po ponownym zalogowaniu się do usługi PLG-Data, każdy z członków zespołu będzie mógł przejść do katalogu zespołu wybierając jego nazwę z menu skrótów. Umieszczone w tym katalogu pliki będą możliwe do odczytu, pobrania, modyfikacji oraz skasowania przez wszystkich członków zespołu. Pozostali użytkownicy PL-Grid nie będą mogli odwiedzać folderu tego zespołu ani czytać jego zawartości.

...