Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

...

Platforma πESA została zaprojektowana i zbudowana, by aby umożliwić przeprowadzanie zintegrowanej analizy rozwoju polskiego systemu energetycznego (ang. Platform for Integrated Energy System Analysis – PIESA). Głównymi narzędziami wchodzącymi w skład platformy są:

...

Platforma πESA umożliwia użytkownikom budowanie scenariuszy energetycznych poprzez określenie ich głównych założeń. Dla opracowanych przez użytkowników scenariuszy energetycznych Platforma dostarczy różnego rodzaju informacji dotyczących m.in. bilansów nośników energii, kosztów, wykorzystanych technik konwersji energii, emisji zanieczyszczeń, ich atmosferycznej dyspersji, wielkości ich stężeń i depozycji na obszarze Polski z wybraną rozdzielczością geograficzną horyzontalną oraz ich wpływu na zdrowie ludzkie i środowisko. Następnie uzyskane wyniki zostaną przedstawione użytkownikowi w wybranej przez niego formie np. danych numerycznych, wykresów czy map.

...

POLYPHEMUS to złożony system do modelowania jakości powietrza. Głównym jego elementem jest Eulerowski model transportu chemicznego Polair3D stosowany zarówno do zanieczyszczeń gazowych jak i aerozolowych. Otrzymane w oczkach zdefiniowanej przez użytkownika siatki modelowania wartości stężeń i depozycji zanieczyszczeń wykorzystane zostaną przez model MAEH do analizy wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie ludzkie i w konsekwencji skrócenie oczekiwanej długości życia. W przypadku zdrowia ludzkiego zestawione one będą z danymi dotyczącymi gęstości zaludnienia oraz populacjioraz funkcjami stężenie-odpowiedź. Wpływ depozycji zanieczyszczeń na ekosystemy lądowe i wodne oceniony zostanie przy wykorzystaniu ładunków krytycznych kwasowości i eutrofizacji, co pozwoli na identyfikację obszarów zagrożonych.

...

Aby zalogować się do Platformy πESA, należy posiadać konto użytkownika w portalu ogólnopolskiej infrastruktury komputerów PL-Grid. Obecnie rozwój tej infrastruktury kontynuowany jest w ramach projektu PL-Grid Plus. Użytkownikiem platformy PL-Grid może zostać każda osoba, która związana jest z uczelnią lub instytutem naukowym w Polsce i prowadzi działalność naukowąprace naukowe. Korzystanie z usług i zasobów Portalu PL-Grid jest bezpłatne. Koszty infrastruktury, usług i ich rozwoju pokrywane są z krajowych środków budżetowych , oraz środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka oraz , a także ze środków własnych członków konsorcjum PL-Grid.

...

Aplikacja internetowa Platformy πESAzostała zaprojektowana i zbudowana tak, aby mogła być wykorzystywana zarówno przez osoby posiadające użytkowników posiadających doświadczenie w modelowaniu systemów paliwowo-energetycznych i które którzy w swojej pracy wykorzystują generator modeli energetycznych TIMES-VEDA oraz osobyużytkowników, które którzy nie posiadają takiego doświadczenia. W pierwszym przypadku użytkownicy będą mogli przeprowadzić obliczenia nad własnym modelem energetycznym wykorzystując dostęp do superkomputerów charakteryzujących się dużą mocą obliczeniową. Natomiast dla drugiej grupy użytkowników aplikacja internetowa oferuje dostęp do wbudowanego już modelu referencyjnego systemu wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. Dzięki temu użytkownik poprzez określenie głównych lub zmianę wybranych założeń dla scenariuszy energetycznych może wykorzystać zbudowany model do przeprowadzenia różnego typu analiz. Użytkownik jest w stanie zmienić parametry techniczno – ekonomiczne paliw i technologii energetycznych oraz uwzględnić różnego typu ograniczenia np.: polityczne, środowiskowe, zasobowe oraz techniczne.

...

Panel ten został stworzony z myślą o użytkownikach posiadających dostęp do własnego generatora modeli energetycznych TIMES-VEDA. Tutaj W tym przypadku użytkownik dysponujący własnym modelem energetycznym ale nie posiadający komputera o wystarczającej mocy obliczeniowej może  może przesłać pliki ze strukturą własnego modelu do modułu obliczeniowego superkomputera. W tym celu użytkownik powinien wybrać z bieżącego panelu przycisk „Select Files” i następnie wskazać, które pliki z tworzone przez generator modeli energetycznych TIMES-VEDA z rozszerzeniem .run oraz .dd mają zostać załączone i przesłane do modułu obliczeniowego. Pliki te są tworzone przez generator modeli energetycznych TIMES-VEDA. W następnym kroku należy załączone pliki zaimportować do modułu obliczeniowego poprzez wybranie przycisku „Upload Files”.

...

Panel „Simulation status” umożliwia użytkownikowi uzyskanie informacji na temat aktualnie przeprowadzanych symulacji. Użytkownik uzyskuje informację na jakim etapie znajduje się zaimportowany przez niego model, tj. dowiaduje się informowany jest czy model jest aktualnie rozwiązywany czy też oczekuje w kolejce na uruchomienie. Użytkownik Wyświetlana jest w stanie także uzyskać informację informacja o przybliżonym  przybliżonym czasie zakończenia przeprowadzanej symulacji.

W celu uzyskania informacji nt. stanu prowadzonych obliczeń należy wybrać z lewej części bieżącego panelu okno … i następnie wskazać nazwę interesującego nas modelu. 

Panel „Create own model”

...

Panel „Create own model” umożliwia użytkownikowi utworzenie własnego modelu energetycznego w oparciu o dostępny w Platformie πESA model referencyjnego systemu wytwarzania energii elektrycznej i ciepła.

...

Użytkownik posiada

...

możliwość zmiany jedynie wybranych parametrów techniczno – ekonomicznych referencyjnego modelu. Edytowanie poszczególnych parametrów odbywa się w kolejnych zakładkach aplikacji internetowej Platformy πESA. Po dokonaniu zmiany wybranych parametrów należy model zapisać, nadając mu dowolną  nazwę.

...

Użytkownik może utworzyć nieskończenie wiele modeli. W celu utworzenia nowego modelu należy wprowadzić nazwę modelu w oknie „Name” a następnie wybrać przycisk „Create model”.

Panel „Load own model”

Panel „Load own model” pozwala użytkownikom na zaimportowanie wcześniej utworzonego modelu energetycznego do aplikacji internetowej Platformy πESA. Użytkownik po zaimportowaniu modelu jest w stanie przeglądać i edytować poszczególne parametry modelu. Przeglądanie i edytowanie zostanie przedstawione w kolejnych rozdziałach tego podręcznika. W celu zaimportowania modelu do aplikacji internetowej Platformy πESA użytkownik powinien wskazać go z listy dostępnych modeli. Wybieranie modelu odbywa się poprzez kliknięcie przycisku „Select”, który znajduje się obok nazw poszczególnych modeli. Po wskazaniu, który model ma zostać zaimportowany do aplikacji internetowej Platformy πESA w lewym górnym rogu pod zakładką „Fuel Data” pojawia się nazwa wskazanego modelu.

...