Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

...

Z uwagi na uwarunkowania techniczne, aktywowanie usługi jest możliwe dopiero po zarejestrowaniu w portalu PL-Grid certyfikatu SimpleCA lub Polish Grid CA (patrz: Rejestracja certyfikatu w portalu PL-Grid). Aktywacja usługi odbywa się standardowo, poprzez portal PL-Grid. W zakładce „Moje Konto”, rozwijamy grupę usług „Usługi dostępu do danych”, a następnie, dla pozycji „Usługa Powszechnej Archiwizacji” klikamy odnośnik „Aplikuj o usługę”.

...

Z usługi PLATON, korzysta się za pośrednictwem typowych programów klienckich obsługujących protokół sftp lub GridFTP. Ponieważ, do uwierzytelniania, usługa używa certyfikatów (w przypadku protokołu GridFTP) i kluczy (w przypadku protokołu sftp) to przed aktywowaniem usługi, najpierw, z poziomu portalu PL-Grid, należy wygenerować, a następnie zarejestrować w portalu, certyfikat SimpleCA. Możliwe jest też zarejestrowanie certyfikatu Polish Grid CA (jeśli akurat ktoś taki posiada). Jest to istotne, ponieważ po rejestracji, certyfikat ten i powiązane z nim klucze, automatycznie będą dostępne widoczne na serwerach węzłach dostępowych PL-Grid.

Dostęp do usługi (czyli do punktów dostępowych PLATON) możliwy jest tylko z poziomu serwerów dostępowych PL-Grid. Zakres wykorzystania usługi ograniczony jest do składowania kopii zapasowych i archiwów. Mimo, że dzięki programowi sshfs, przestrzeń dostępną w ramach usługi, można podmontować w lokalnym katalogu, to nie należy korzystać z dostarczonej w ten sposób przestrzeni jak z typowego dysku sieciowego (nie wgrywamy dużej ilości małych plików, nie edytujemy plików otwartych bezpośrednio z tej przestrzeni, nie pozwalamy aplikacjom obliczeniowym umieszczać bezpośrednio w tej przestrzeni, końcowych lub pośrednich plików wynikowych).

...

Na wstępie, zaznaczę różnice między terminami węzeł dostępowy, punkt dostępowy, punkt składowania danych i lokalizacja.

Przez węzeł dostępowy lub serwer dosępowy rozumiemy jeden z serwerów infrastruktury PL-Grid, wymieniony na stronie zestawiającej węzły dostępowe: https://docs.plgrid.pl/pages/viewpage.action?pageId=4260595.

...

  1. Logujemy się na jeden z serwerów dostępowych PL-Grid. 

  2. W katalogu domowym (na serwerze dostępowym PL-Grid) zakładamy katalog pomocniczy, do którego następnie podmontujemy przestrzeń udostępnianą przez usługę PLATON.

    Code Block
    mkdir platon-backup
  3. Używając jednego z punktów dostępowych usługi PLATON (patrz tabela Punkty dostępowe PLATON) oraz klucza dostarczonego przez keyfs i dostępnego pod ścieżką /mnt/keyfs/users/<username>/.globus/userkey.pem, montujemy przestrzeń wystawianą przez usługę w lokalnym katalogu (w tym przypadku w katalogu platon-backup):

    Code Block
    sshfs -o idmap=user -o IdentityFile=/mnt/keyfs/users/<username>/.globus/userkey.pem <platon_access_node>:. platon-backup


    gdzie,

    -o idmap=user to parametr włączający mapowanie UID-ów właściciela plików po stronie serwera ssh na UID-y lokalnego użytkownika, jest to parametr pomagający trochę ukryć niedogodności wynikające z faktu że w PL-Grid ten sam użytkownik ma różne UID-y na róźnych węzłach dostępowych

    -o IdentityFile to parametr wskazujący ścieżkę do klucza prywatnego użytkownika,

    <username> to nazwa użytkownika PL-Grid,

    <platon_access_node> to nazwa punktu dostępowego usługi PLATON

    UWAGA: Klucz prywatny użytkownika jest chroniony hasłem ustawionym z poziomu portalu PL-Grid. Program sftp, podczas uwierzytelniania w usłudze, poprosi nas o podanie tego hasła.

  4. Po poprawnym zakończeniu powyższego polecenia, przestrzeń udostępniana przez usługę PLATON powinna być dostępna na serwerze dostępowym PL-Grid w katalogu domowym użytkownika w podkatalogu platon-backup.
     

  5. Wgrywanie, pobieranie i usuwanie plików z usługi PLATON, sprowadza się do standardowych operacji na systemie plików.

  6. Ewentualnego odmontowania przestrzeni dokonujemy poleceniem:

    Code Block
    fusermount -u platon-backup


    gdzie,

    platon-backup to ścieżka do katalogu w którym podmontowaliśmy wcześniej przestrzeń wystawioną przez usługę PLATON, w tym przypadku jest to ścieżka względna, bezpośrednio wskazująca na  katalog w bieżącym katalogu roboczym

UWAGA: Z uwagi na charakterystykę wirtualnych systemów plików wykorzystywanych do świadczenia usługi PLATON, polecenie df nie będzie pokazywać poprawnego wykorzystania zasobów w punktach podmontowanych z tej usługi.

Dostęp do usługi przez program globus-url-copy

...