Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

...

Z usługi PLATON korzysta się za pośrednictwem typowych programów klienckich obsługujących protokół sftp lub GridFTP. Ponieważ do uwierzytelniania usługa używa certyfikatów (w przypadku protokołu GridFTP) i kluczy (w przypadku protokołu sftp), to przed aktywowaniem usługi, najpierw z poziomu portalu PL-Grid, należy wygenerować a następnie zarejestrować w portalu certyfikat SimpleCA. Możliwe jest też zarejestrowanie certyfikatu Polish Grid CA (jeśli akurat ktoś taki posiada). Jest to istotne, ponieważ dopiero po rejestracji certyfikat i powiązane z nim klucze , automatycznie będą widoczne na węzłach dostępowych PL-Grid.

Dostęp do usługi (czyli do punktów dostępowych PLATON) możliwy jest tylko z poziomu serwerów dostępowych PL-Grid. Zakres wykorzystania usługi ograniczony jest do składowania kopii zapasowych i archiwów. Mimo , że dzięki programowi sshfs, przestrzeń dostępną w ramach usługi , można podmontować w lokalnym katalogu, to nie należy korzystać z dostarczonej w ten sposób przestrzeni jak z typowego dysku sieciowego (nie wgrywamy dużej ilości małych plików, nie edytujemy plików otwartych bezpośrednio z tej przestrzeni, nie pozwalamy aplikacjom obliczeniowym umieszczać bezpośrednio w tej przestrzeni , końcowych lub pośrednich plików wynikowych).

Teoretycznie, protokoły dostępowe sftp i gridftp pozwalają na wykonanie na zdalnych plikach operacji zmiany grupy będącej właścicielem danego pliku (operacja chmod). Standardowo, w systemie Linux, jeśli użytkownik jest właścicielem pliku, to może zmieniać atrybut pliku określający grupę będącą właścicielem danego pliku. Jest to jednak możliwe tylko w zakresie grup do których użytkownik sam należy. Infrastruktura PL-Grid zapewnia, że użytkownicy portalu PL-Grid mają automatycznie zakładane konta na węzłach dostępowych. Na każdy węzeł można się zalogować przy pomocy tej samej nazwy użytkownika i hasła których używa się w portalu. Okazuje się jednak, że w środowisku PL-Grid, na każdym z węzłów dostępowych, UID przydzielony użytkownikowi jest inny. Pośrednią konsekwencją takiej semantyki jest brak możliwości wykonania operacji chmod. 

...