You are viewing an old version of this page. View the current version.

Compare with Current View Page History

Version 1 Next »

Moduł Magnituda Mw liczy magnitudy stacyjne. Magnituda Mw liczona jest ze skalara momentu sejsmicznego M0 ,  który jest liczony ze spektrum przemieszczenia fali P lub S w ognisku metodą Andrew (Andrews 1986, Snoke 1987). Sygnał liczony jest osobno dla trzech składowych, po czym wartości omega dla poszczególnych składowych są sumowane i z sumy liczone jest M0 (Wiejacz i Wiszniowski 2006).

Liczenie magnitudy Mw wywoływane jest z menu poleceniem Magnitude  Mw. Pojawi się okno do liczenia magnitudy Mw (Rys. 17). U góry okna wypisywana są Origin (1), dla którego liczona będą magnitudy, oraz stacja sejsmiczna (2). Poniżej wyświetlany są sejsmogramy trzech składowych wybranej stacji (3), czerwonymi liniami zaznaczone są fale P i S a niebieską linią rysowane jest w postaci prostokąta okno do liczenia spektrum (4).

Rys. 17 Okno liczenia magnitudy Mw

Poniżej sejsmogramów rysowane są widma przemieszczeniowe poszczególnych składowych oraz krzywe dopasowanych do teoretycznych widm modelu Bruna (5). Z lewej strony rysowane są widma dla fali P, a z prawej strony dla fali S. Pogrubioną linią modelu zaznaczony jest przedział częstotliwości, dla którego estymowany jest model – wartości między dolnym a górnym limitem częstotliwości (6: Lower frequency [Hz] i Upper frequency [Hz]). Kolory oznaczają: czerwony – składowa Z, niebieski – składowa N, zielony – składowa E.

Poniżej z lewej strony znajduje się okno parametrów do liczenia Mw a z prawej strony wyświetlane są wartości M0, f0 i Mw dla fal P, S i całości oraz przyciski potwierdzające magnitudę. Ich naciśnięcie powoduje zapisanie danych Mw. Można wybrać Mw z fali P, S lub średnią z obydwu fal.

Na dole okna (8) znajdują się dodatkowe przyciski sterujące wyświetlaniem sejsmogramu i spektrogramów, dodatkowe informacje o regionie i odległości od epicentrum i przycisk zamykający okno.

  • No labels