You are viewing an old version of this page. View the current version.

Compare with Current View Page History

« Previous Version 3 Next »

Program SWIP5 składa się z jądra programu (w Windows jest to plik exe) i modułów rozbudowujących funkcjonalności programu (w Windows są to pliki dll, w Linuxie są to pliki so).

Jądro programu zawiera możliwości wyświetlania sejsmogramów, pikowania faz sejsmicznych, przeglądania i edytowania opracowania sejsmicznego, raportowania pracy całego pakietu, podłączania modułów oraz przekazywania danych do modułów. Jądro posiada również bibliotekę funkcji przydatnych w różnych modułach. Funkcjonalność jądra zawarta jest w czterech oknach:

  1. okno główne programu,
  2. okno powiększenia,
  3. okno opracowania,
  4. okno raportu.

Moduły dodaje się do programu mogą być rożnych typów. Zdefiniowano 5 typów modułów:

  1. filtry,
  2. przetwarzanie sejsmogramów,
  3. optymalizacje,
  4. czytanie formatów sejsmicznych,
  5. baza danych,
  6. typ ogólny.

Niektóre moduły potrzepują dodatkowo innych modułów do swojej pracy. Mogą to być konkretne moduły lub wszystkie moduły konkretnego rodzaju. Np. moduł do czytania sejsmogramów z plików, potrzebuje wszystkich modułów do czytania formatów sejsmicznych, a moduł do liczenia magnitudy ML potrzebuje konkretnego modułu do filtracji symulującej sejsmometr Wooda-Andersona. Brak dodatkowych modułów może powodować odłączenie modułu lub tylko ograniczenie jego funkcjonalności.

Moduły podczas uruchamiania modyfikują menu programu. Występują dwa typy funkcjonalności modułów: obliczeniowa i graficzna. W przypadku funkcjonalności graficznej otwierane jest własne okno obsługi. Pojedyncze moduły mogą dostarczać programowi kilka funkcjonalności, dawać możliwości otwierania wielu okien i dodawać wiele pozycji do menu programu.

  • No labels