You are viewing an old version of this page. View the current version.

Compare with Current View Page History

« Previous Version 21 Next »

Krótki opis usługi

Narzędzia pracy zespołowej to zintegrowana platforma do zarządzania projektami. Dzięki niej możliwe jest założenie własnego projektu w narzędziach do śledzenia i organizowania współpracy, takich jak: Confluence, JIRA i Stash oraz korzystanie z zaawansowanego systemu do tworzenia telekonferencji Adobe Connect. Usługa umożliwia także ustawienie uprawnień do korzystania z projektu dla skojarzonej grupy użytkowników.

Oferowane narzędzia są chętnie używane przez jedne z największych firm zajmujących się badaniami i rozwojem specjalistycznego oprogramowania, m.in. przez NASA oraz Audi.

Rysunek 1: Narzędzia współpracy i ich zastosowanie

Aktywowanie usługi

Aktywacji usługi należy dokonać w Portalu PLGrid poprzez kliknięcie przycisku Aplikuj o usługę (Rysunek 2) dla Narzędzi współpracy w zakładce Moje konto >> Usługi zarządzania projektami. O pozytywnej aktywacji usługi użytkownik zostanie poinformowany drogą mailową.

Rysunek 2: Aktywowanie usługi Narzędzia współpracy

Użycie

Po aktywowaniu usługi w Portalu PLGrid w lewym górnym rogu w zakładce "Moje konto" aktywny stanie się portlet umożliwiający zarządzanie projektami (Rysunek 3). Każdy użytkownik Infrastruktury PL-Grid może utworzyć trzy niezależne projekty.

Rysunek 3: Zarządzanie projektami

Aby założyć projekt, który będzie aktywny w Confluence, JIRA, Stash oraz utworzyć pokój konferencyjny dla projektu, należy przejść do portletu "Zarządzanie projektami" i wypełnić dostępne pola. Obowiązkowo należy wpisać nazwę projektu oraz jego skrót, który musi składać się z samych wielkich liter. Dodatkowo można wybrać zespół skojarzony z tworzonym projektem, którego członkowie będą mieć dostęp do utworzonych stron w kolejnych narzędziach współpracy. Lista zespołów pokrywa się z zespołami, których wnioskujący jest członkiem.

Aby zatwierdzić nowy projekt, należy kliknąć w zielony przycisk Akcji (Rysunek 3). Tworzenie projektu może potrwać do 2 minut.

Rysunek 4: Nowy projekt

Aby zarządzać nowo utworzonym projektem, można skorzystać z bezpośrednich odnośników do projektu w Confluence, JIRA , Stash oraz Adobe Connect - dostępnych w portlecie Zarządzania projektami (Rysunek 4) lub zalogować się do poszczególnych narzędzi i wyszukać nowo założony projekt. Dodatkowo, w wyniku założenia projektu użytkownik otrzymuje wiadomość e-mail zawierającą bezpośrednie linki do nowo utworzonego projektu.

Aby usunąć projekt, należy skorzystać z czerwonego przycisku Akcji (Rysunek 4). Skorzystanie z tej opcji spowoduje, że projekt zostanie bezpowrotnie usunięty. Wraz z usunięciem projektu skasowaniu ulegną wszystkie powiązane z nim dane (zawartość stron WWW oraz repozytoriów kodu źródłowego) przechowywane za pomocą narzędzi: Confluence, JIRA , Stash oraz zniknie pokój konferencyjny projektu na Adobe Connect wraz zapisanymi nagraniami ze spotkań. Wykonanie tej operacji wymaga potwierdzenia hasłem użytkownika.

Gdzie szukać dalszych informacji?

Aby uzyskać szczegółowe informacje dotyczące korzystania z każdego z wymienionych narzędzi współpracy, można skorzystać z Pomocy (w przypadku narzędzi JIRA, Stash oraz Confluence). W tym celu, z rozwijalnego menu, które pojawi się po wybraniu Pytajnika znajdującego się w prawym górnym rogu każdego z narzędzi (Rysunek 5), należy wybrać opcję "Online Help". Adobe Connect posiada opracowaną dokumentację w ramach Podręcznika Użytkownika. Można też skorzystać z pomocy dostępnej bezpośrednio w pokoju utworzonej konferencji - po wybraniu odpowiedniej opcji z rozwijalnego menu z zakładki "Help" (Rysunek 6).

 

Rysunek 5: Uzyskiwanie Pomocy dla narzędzi Atlassian

 

Rysunek 6: Uzyskiwanie pomocy dla Adobe Connect

 

  • No labels