You are viewing an old version of this page. View the current version.

Compare with Current View Page History

« Previous Version 23 Next »

Krótki opis usługi

Academic Geo Hub to unikalna w skali kraju platforma pozwalająca osobom związanym z polską nauką (w tym studentom) na przechowywanie i udostępnianie wyników prowadzonych analiz związanych z informacją przestrzenną. Ponadto umożliwia ona:

  • wyszukiwanie danych przestrzennych,
  • pobieranie danych przestrzennych,
  • publikowanie danych przestrzennych,
  • opisywanie danych za pomocą metadanych,
  • powiązanie zbiorów danych

Platforma Academic Geo Hub stanowi centralne repozytorium danych przestrzennych dla obszaru Polski. Łączy w sobie funkcjonalności laboratorium naukowego z portalem społecznościowym. Użytkownicy mogą przez intuicyjny interfejs webowy przesyłać dane i zarządzać prawami dostępu do nich.

Aktywowanie usługi

Aby korzystać z funkcjonalności portalu Academic Geo Hub należy wykonać następujące kroki:

  1. Rejestracja w portalu PL-Grid i założenie konta użytkownika (Pierwsze kroki). 
  2. Logowanie do portalu z wykorzystaniem nazwy użytkownika i hasła.
  3. W zakładce Moje konto należy odnaleźć Platforma dziedzinowa: Geoinformatyka i aplikować o usługę Academic Geo Hub.
  4. Po akceptacji wniosku dostęp do portalu dostępny jest w dwojaki sposób: Poprzez oficjalną stronę Academic Geo Hub bądź w formie usługi w portalu PL-Grid
     

Pierwsze kroki

  1. Aby korzystać z pełni funkcjonalności Academic Geo Hub należy zalogować się do portalu przy użyciu OpenID (w prawym górnym rogu ekranu).



  2. W interfejsie głównym serwisu możemy przejść do usługi przeglądania warstw, map, dokumentów, użytkowników oraz grup użytkowników. Interfejs został też wyposażony w wyszukiwarkę treści upublicznionej na portalu.


  3. Po pomyślnym logowaniu można przystąpić do ładowania zasobów do repozytorium. W tym celu należy wybrać z menu głównego Warstwy, a następnie kliknąć Załaduj warstwy.



  4. Należy wybrać dane do przesłania. W przypadku danych rastrowych obsługiwanym formatem jest GeoTIFF, zaś w przypadku danych wektorowych ESRI Shapefile. Zestaw danych do przesłania MUSI składać się z plików o rozszerzeniach: .shp, .shx, .qpj, .prj, .dbf 
    W przypadku pominięcia któregokolwiek z plików, zostanie wyświetlony komunikat:

    Zaleca się, aby nazwy plików nie zawierały polskich znaków, a wyrazy były oddzielone znakiem "_"bez (spacji)



  5. Podczas przesyłania danych należy ustalić prawa dostępu do zbioru (widok po prawej stronie ekranu). Domyślnie, po ich załadowaniu, zostaną udostępnione innym użytkownikom do przeglądania, pobierania i wykorzystywania w analizach. Pomyślne załadowanie danych skutkuje pojawieniem się komunikatu:

  6. Kolejnym krokiem jest stworzenie metadanych dla zbioru. W tym celu należy wybrać Edytuj metadane i wypełnić formularz w możliwie dokładny sposób


Po przesłaniu warstw i opisaniu ich metadanymi użytkownik może utworzyć kompozycję mapową. W tym celu należy wybrać na stronie głównej:


Do kompozycji użytkownik może wykorzystać warstwy przesłane przez siebie, przesłane przez innych użytkowników lub podłączyć usługę OGC. Wszystkie warstwy można w dowolny sposób edytować i personalizować.

W celu utworzenia mapy z wcześniej przesłanych warstw, należy kliknąć All layers,

Następnie trzymając klawisz Ctrl wybrać konkretne warstwy i kliknąć Dodaj warstwy. Aby przejść do kolejnego etapu należy wybrać Gotowe

W celu dodania nowego połączenia z serwerem WMS, należy oknie Pokaż dostępne warstwy z wybrać Dodaj serwer i wkleić adres URL zewnętrznego serwera

Użytkownik ma prawo wybrać własną mapę referencyjną (podkład mapowy). Do jego wyboru pozostają

  • Bing - ortofotomapa z etykietami
  • MapQuest Imagery
  • MapQuest OpenStreetMap
  • OpenStreetMap

Może też całkowicie wyłączyć podkład.



Zaawansowane użycie

<wyszukiwanie przy pomocy SPARQL>

Gdzie szukać dalszych informacji?

Problemy i pytania związane z korzystaniem z usługi Academic Geo Hub należy zgłosić w dziale pomocy. Nasi eksperci odpowiedzą na każdy problem jak tylko będzie to możliwe. .

Dodatkowo zachęcamy to zapoznania się z:

  • dokumentacją GeoNode, dostępną tutaj;
  • dokumentacją Allegrograph, dostępną tutaj;
  • dokumentacją SPARQL, dostępną tutaj
  • No labels