You are viewing an old version of this page. View the current version.

Compare with Current View Page History

« Previous Version 12 Next »

Skrót najważniejszych informacji o Infrastrukturze w encyklopedycznym skrócie.

Afiliacja:

Służy do zdefiniowania powiązania użytkownika z nauką polską. Użytkowanie zasobów w ramach Infrastruktury PLGrid umożliwia się tylko osobom, które działają i prowadzą badania na rzecz rozwoju polskiej nauki. Afiliacja podlega weryfikacji, stąd istnieje potrzeba ustalenia z jakiej jednostki naukowej wywodzą się użytkownicy.

Baza nauka-polska.pl:

Baza http://www.nauka-polska.pl/  to najstarsza baza danych Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego. W tej bazie istnieje możliwość odnalezienia numeru OPI danego naukowca oraz sprawdzenie afiliacji. Z bazy korzysta zespół Centru Operacyjnego PLGrid do weryfikacji afiliacji. 

Certfikaty:

Stanowią poświadczenie tożsamości użytkownika i umożliwiają dostęp do usług oraz do samego portalu bez konieczności każdorazowego podawania loginu oraz hasła. Certyfikat jest dołączany jest również do zadań obliczeniowych,

Użytkownikom PL-Gridu certyfikat mogą wystawić dwa centra certyfikacji (ang. Certification Authority, CA):

  • Simple CA (http://plgrid-sca.wcss.wroc.pl), Certyfikat osobisty podpisany przez Simple CA uznawany jest tylko w ramach infrastruktury obliczeniowej PL-Gridu. Certyfikat jest ważny przez 1 rok.
  • Polish Grid CA (https://plgrid-ca.pl). Certyfikat osobisty podpisany przez Polish Grid CA uznawany jest w ramach infrastruktury obliczeniowej PL-Gridu oraz potencjalnie w innych europejskich infrastrukturach gridowych uznających certyfikaty wydawane przez centra certyfikacji zrzeszone w EUGridPMA (http://www.eugridpma.org/).
     

Help Desk:

 Platforma, poprzez którą Użytkownicy zgłaszają swoje problemy i zapytania. Zgłoszenia są obsługiwane przez ekspertów z poszczególnych dziedzin, którzy są proceduralnie zobowiązani do reakcji nie dłuższej niż 24h. 

Grant:

W ramach Infrastruktury jest to umowna nazwa na porozumienie między użytkownikiem a poszczególnymi ośrodkami w kwestii negocjacji zasobów obliczeniowych. Grant określa parametry oraz specyfikę zasobów dostarczanych Użytkownikom oraz zawiera gwarancje na uzyskanie zasobów. W zależności od rodzaju grantu,  w niektórych przypadkach wymagane jest jego rozliczenie tj. przedstawienie efektów obliczeń zrealizowanych z pomocą zasobów, które obejmuje. Tymi efektami są publikacje w czasopismach naukowych.

Wnioskowanie o granty odbywa się poprzez system e-Grant.

Grant testowy:

Podstawowym celem istnienia tego grantu jest możliwość testowania Infrastruktury PLGrid (klastry, middleware'y, oprogramowanie), bez potrzeby zakładania grantu właściwego. Umożliwia to szybki dostęp do zasobów, w ramach których można następnie wypracować sobie model organizacji pracy i zapoznania się z możliwościami Infrastruktury. W konsekwencji ułatwi to precyzowanie parametry grantów właściwych. Jest również przydatny dla aktywnych użytkowników, chcących np. przetestować pracę na innych klastrach, czy wykonywać małe obliczenia nie związane z tematyką posiadanego grantu właściwego. Nie wymaga on również rozliczenia, ale jeśli Użytkownik jest wyraża chęć jego rozliczenia, może to zrobić.

Grant właściwy: 

To grant szczególnie rekomendowany dla użytkowników, którzy potrzebują większą ilość zasobów. W jego ramach wymagane jest założenie Zespołu w portalu PLGrid oraz podanie motywacji dot. zapotrzebowania na daną ilość zasobów. Granty właściwe często podlegają negocjacji z Zarządcą Zasobów (osobą, która odpowiada za przyznawanie zasobów w poszczególnych ośrodkach Infrastruktury). Negocjacje pozwalają oszacować najbardziej optymalną dla potrzeb Zespołu ofertę. 
Grant właściwy podlega również rozliczeniom, polegającym na składaniu okresowych raportów z działalności w grancie oraz dostarczaniu publikacji powstałych przy wsparciu grantu.

 

Operator:

Operator Infrastruktury PLGrid odpowiada za komunikację z użytkownikami oraz zapewnienia wsparcia użytkownikom  w ramach platformy Help Desk. Operatorzy obecni są szczególnie w procesie rejestracji oraz aktywacji kont użytkowników.

OPI:

Jest do identyfikator nadawany przez Ośrodek Przetwarzania Informacji osobom pracującym dla nauki polskiej. Na jego podstawie można zidentyfikować afiliację danej osoby.

 

Opiekun Naukowy:

Osoba, która jest zatrudniona przez polską instytucje naukową. W ramach Portalu Użytkownika otrzymuje uprawnienia do weryfikacji osób zgłaszających się do Infrastruktury w charakterze Podopiecznego. Ponad to ma możliwość  zarządzania afiliacjami swoich podopiecznych.

Podopieczny:

Osoba, która nie ma zatrudnienia w polskiej instytucji naukowej. Nie mając możliwości wykazania własnej afiliacji, może uzyskać dostęp do zasobów wskazując osobę zatrudnioną przez polską uczelnie, która będzie stanowiła jej Opiekuna Naukowego.

PLGlogin: 

Login z przedrostkiem "plg".

Rozliczanie grantów: 

Rozliczanie grantów ma na celu raportowanie do Infrastruktury PLGrid rezultatów badań wykonanych przy wykorzystaniu przyznanych grantów obliczeniowych. Polega ono na okresowym raportowaniu przez Użytkownika powstających publikacji oraz innych dokumentów (np. raportów, sprawozdań), zawierających wyniki naukowe przeprowadzonych badań, jak również informowanie o innych technicznych i merytorycznych aspektach korzystania z grantów, takich jak: stopień wykorzystania zasobów dostępnych w grancie, wrażenia ze współpracy z Infrastrukturą, możliwe zmiany tematu badań w stosunku do wniosku grantowego.

 

Powiązane:

 

Zaufany Agent:

Rola umożliwiająca weryfikację użytkowników w zastępstwie operatora. Użytkownik, który rejestruje się z opcją Zaufanego Agenta musi podać jego numer. Ten typ rejestracji może skrócić czas weryfikacji konta.

 

 

 

 

  • No labels