Granty właściwe wymagają od Użytkownika zdefiniowania swoich potrzeb co do zasobów i przedstawienia ich z podziałem na poszczególne ośrodki obliczeniowe.
W celu wykonywania obliczeń na klastrach, oprócz posiadania grantu właściwego, należy wystąpić o usługę dostępową do danego klastra w Katalogu Aplikacji i Usług
Zasoby dla grantów w ośrodku PCSS przyznawane są do końca roku 2022.
Osoby, które uzyskały stopnień magistra i chcą dalej korzystać z zasobów infrastruktury PLGrid w oparciu o afiliację podopiecznego pracownika jednostki naukowej (czyli osoby wnioskujące o przyznanie zasobów w związku z pisaniem doktoratu oraz osoby zatrudnione na uczelni, prowadzące badania, ale nieposiadające stopnia minimum doktora) proszone są, aby do swojego zespołu naukowego dodawały swojego opiekuna (wskazanego w afiliacji) z rolą kierownika zespołu.
Doktoranci proszeni są, aby nazwa ich grantu sugerowała związek pracą doktorską, np. poprzez dodanie "PhD" do nazwy grantu.
Studentów piszących prace dyplomowe (różnego stopnia) prosimy aby nie składali wniosków o granty właściwe (takie wnioski będą odrzucane), ale korzystali z grantów przeznaczonych na prace dyplomowe, założone przez swoich opiekunów.
Opiekunów studentów piszących prace dyplomowe/projekty studenckie prosimy o zakładanie dla swoich studentów osobnych (względem własnych badań naukowych) grantów przeznaczonych na dyplomowe obliczenia podopiecznych i pozostałe ich projekty. Grant taki nie wymaga szerszego uzasadnienia poza podaniem podstawowych informacji, m.in. kierunku studiów oraz tematów prac, które powstaną na jego podstawie. Opiekun powinien założyć jeden grant dla wszystkich swoich podopiecznych, zyskując tym samym łatwy dostęp do wiedzy na temat postępu prac swoich podopiecznych. Grant przeznaczony na prace dyplomowe/projekty studenckie rozliczany jest powstałymi na jego podstawie pracami.
Grant przeznaczony na prace dyplomowe/projekty studenckie jest odmianą grantu właściwego - dostęp do zasobów, proces wnioskowania i obsługi pozostaje taki sam, jak przy grancie właściwym.
Proces wnioskowania o grant należy rozpocząć w przestrzeni Granty w Portalu. Pierwszym widokiem w tej przestrzeni są Granty właściwe. Jest to panel, gdzie Użytkownik ma podgląd wszystkich swoich grantów w poszczególnych sekcjach, wraz z informacją o stanie danego grantu.
Widok Granty właściwe
Aby stworzyć nowy grant, należy skorzystać z zielonego przycisku nad listą grantów Utwórz GRANT
Pojawia się widok Grant ogólne
W tym kroku Użytkownik definiuje następujące parametry:
UWAGA: Granty właściwe powinny być zakładane na maksymalnie 1 rok. W innym przypadku administratorzy zasobów zastrzegają sobie prawo do skrócenia czasu trwania grantu.
Widok Szkic grantu - KROK 1
Do kolejnego kroku, Grant zasoby, należy przejść za pomocą opcji "Następny krok", lub "2.ZASOBY".
W nowym widoku pojawiają się parametry nowego grantu, które należy uzupełnić. Aby uaktywnić edycję wniosku, należy użyć opcji "Dodaj zasób", a następnie uzupełnić grant.
Teraz definiujemy potrzebne zasoby w różnych ośrodkach PLGrid sukcesywnie naciskając przycisk "Dodaj zasób". Po naciśnięciu tego przycisku otwiera się plansza zatytułowana OLA. Na tej planszy definiujemy konkretny zasób (CPU, STORAGE bądź GPU) w konkretnym ośrodku. Po zapisaniu (przycisk "Zapisz zmiany") zasób pojawi się na "Liście Twoich zasobów".
Widok Szkic grantu
W celu wyboru rodzaju zasobów oraz preferowanego ośrodka należy zaznaczyć odpowiednie pole wyboru i uzupełnić dane.
Na przykład, aby określić, że na Prometeuszu potrzebujemy 10000 godzin znormalizowanych CPU, na planszy OLA zaznaczamy przyciski radiowe
przy CPU, ACK Cyfronet Prometeusz, a w rubrykę Czas obliczeń wpisujemy 10000. Możemy też zmienić podpowiedziane wartości w rubrykach "Maksymalny czas wykonania zadania" i "Maksymalna pamięć RAM per rdzeń",
ale musimy pamiętać, że te liczby nie są dowolne, tylko związane z systemami kolejkowymi na danym klastrze.
Parametry grantu do uzupełnienia:
Preferowany ośrodek
Dostępne ośrodki w Infrastrukturze PLGrid
Pomimo wyboru ośrodków przez Użytkownika, może zaistnieć sytuacja, gdy dany ośrodek nie udzieli swoich zasobów. Decyzja o przyznaniu zasobów leży po stronie Administratora danego ośrodka.
Wpisanie we wniosku o grant używanego oprogramowania nie jest równoznaczne z prośbą o jego instalację.
Jeśli Użytkownik zamierza wykorzystywać w grancie oprogramowanie niedostępne na klastrze, prosimy o zgłoszenie w Helpdesku z prośbą o instalację oprogramowania w danej wersji na danym klastrze.
Dostępne oprogramowanie można sprawdzić w Katalogu Aplikacji i Usług.
W tym kroku prosimy o oszacowanie liczby publikacji, które powstaną z wykorzystaniem Infrastruktury PLGrid.
Widok szkicu deklarowanych publikacji
Widok wniosku gotowego do wysłania
Wniosek wysłany do Operatora
Gdy wniosek został zaakceptowany, pojawi się w polu "Granty aktywne" w zakładce "Granty właściwe".
Widok wniosku zaakceptowanego
Granty w ośrodkach wymagające uwagi - widok zmian dokonanych na dwóch dokumentach
W celu akceptacji/odrzucenia zmian należy kliknąć w każdy z wyszczególnionych GRANT ID - w tym przypadku "plgpromgrant4"
Widok wniosku zasobów CPU z dokonanymi zmianami przez Administratora
W celu akceptacji dokonanych zmian przez Administratora należy skorzystać z opcji "Wyślij poprawki do PLGrid"
Po tej akcji, wniosek znajduje się po stronie PLGrid
Dokument po stronie PLGrid
Gdy administrator otrzyma wniosek i przyzna zasoby, status dokumentu zmieni się na "Zaakceptowany"
Widok wniosku zaakceptowanego