Infrastruktura QosCosGrid jest zestawem zintegrowanych, wysoce wydajnych usług i narzędzi dostępowych do zarządzania zasobami i zadaniami w wieloklastrowych i gridowych środowiskach obliczeniowych. QosCosGrid wspiera różne scenariusze dla aplikacji, w tym aplikacji równoległych dużej skali, aplikacji parametrycznych oraz złożonych aplikacji typu workflow. Usługi QosCosGrid umożliwiają logiczne scalenie zasobów obliczeniowych pochodzących z wielu klastrów w jeden rozproszony system obliczeniowy. Pozwala to na skrócenie czasu oczekiwania na przydział zasobów oraz na uruchamianie różnego typu zadań obliczeniowych o wymaganiach przekraczających możliwości pojedynczego klastra. Poprzez wykorzystanie zaawansowanych mechanizmów rezerwacji zasobów z wyprzedzeniem, usługi QosCosGrid gwarantują użytkownikowi wymaganą jakość usług obliczeniowych (ang. Quality of Service), w tym czas wykonania zadania. Usługi QosCosGrid zostały w pełni zintegrowane z infrastrukturą PL-Grid umożliwiając polskiemu środowisku naukowemu, dzięki dziedzinowym rozwiązaniom portalowym, intuicyjny i łatwy dostęp do zasobów polskiego gridu obliczeniowego.

Unikalna funkcjonalność usług QCG:

Dostępne zasoby

Obecnie poprzez usługi QosCosGrid możliwy jest dostęp do zasobów następujących ośrodków obliczeniowych wchodzących w skład infrastruktury projektu PL-Grid:

Nazwy klastrów obliczeniowych w poszczególnych ośrodkach do podania w opisie eksperymentu przy zlecaniu go do wykonania w konkretnym ośrodku.

OśrodekKlasterNazwa QCG
PCSSreefreef.man.poznan.pl
PCSSinulainula.man.poznan.pl
WCSSsupernovanova.wcss.wroc.pl
Cyfronet AGHzeuszeus.cyfronet.pl
CI TASKgalera plusgalera.task.gda.pl
ICMhydrahydra.icm.edu.pl

Przed zleceniem zadania prosimy o zapoznanie się ze szczegółowym zestawieniem systemów obliczeniowych (HPC) oraz systemów składowania danych (storage) oferowanych w ramach Infrastruktury PL-Grid, a także z opisami konfiguracji kolejek udostępnianych użytkownikom w poszczególnych ośrodkach

 

Korzystanie z infrastruktury

Aby móc skorzystać z infrastruktury QosCosGrid należy:

Aplikowanie o usługę

Aby móc skorzystać z zasobów projektu PL-Grid z wykorzystaniem usług dostępowych QosCosGrid konieczne jest wystąpienie o dostęp do infrastruktury QosCosGrid poprzez wykonanie prostej sekwencji kroków.

Klient tekstowy

Dostęp do infrastruktury QCG możliwy jest z dowolnego komputera, na którym zainstalowany jest klient usługi QCG-Broker (będącej częścią infrastruktury QCG), służący do zlecania i kontrolowania zadań na poziomie całego gridu. Dla wygody użytkowników uruchomiona została  maszyna dostępowa do infrastruktury QCG   z zainstalowaną wersją klienta dla użytkowników PL-Grid.

Klient tekstowy do infrastruktury PL-Grid dostępny jest w dwóch wersjach:

Formaty opisu zadań

Każdy eksperyment obliczeniowy, zlecany do wykonania na infrastrukturze QosCosGrid, musi być opisany przez dokument w formacie XML, zwany później „opisem zadania”. Infrastruktura QCG akceptuje opisy zadań wyrażone w:

Maszyna dostępowa QCG

Dla wygody użytkowników klient usługi QCG-Broker zainstalowany został na ogólnodostępnej (dla użytkowników infrastruktury QCG) maszynie.
Adres maszyny: qcg.man.poznan.pl
Typ dostępu: ssh
Użytkownik i hasło są takie same jak w portalu PL-Grid.
Jednocześnie, maszyna dostępowa QCG udostępnia przestrzeń dyskową poprzez protokół gridFTP. Przestrzeń ta może być wykorzystana zarówno do przechowywania plików wejściowych, jak i wyników eksperymentów.

Logowanie: ssh <plguser>@qcg.man.poznan.pl
np.

ssh plgpiontek@qcg.man.poznan.pl

Po zalogowaniu przed pierwszym użyciem klienta konieczna jest konfiguracja środowiska użytkownika zgodnie z wytycznymi opisanymi na maszynie dostępowej.

 

 

Graficzne narzędzia dostępowe

Dostęp do infrastruktury QosCosGrid możliwy jest również z wykorzystaniem dedykowanych narzędzi graficznych ułatwiających przeprowadzenie eksperymentu obliczeniowego oraz interpretacji wyników:

 

 

 

 

QCG-Icon

 

 

 

Nanotechnology-Gateway

 

 

Kontakt

Kontakt: qcg@plgrid.pl
Zgłaszanie problemów: http://helpdesk.plgrid.pl