ISF (http://www.isc.ac.uk/standards/isf/) jest standardowym formatem zatwierdzonym przez IASPEI do wymiany parametrycznych danych sejsmologicznych (hipocentra, wielkość, fazy, tensory momentu itp.). Został on przyjęty jako standard w sierpniu 2001 roku przez Komisję ds. Obserwacji i Interpretacji Sejsmicznej (IASPEI) na Zgromadzeniu Naukowym w Hanoi w Wietnamie. Format jest rozszerzeniem IMS1.0.

Czynność eksportu wywoływana jest z menu poleceniem poleceniem File  Export  ISF bulletin.

Biuletyny wykorzystujące ISF składają się z serii bloków danych. Obejmują one tabelę tytułową biuletynu, blok tytułowy zdarzenia, blok początkowy, blok wielkości, blok fazowy itp. Ważnym rozszerzeniem IMS1.0 jest możliwość dodawania komentarzy ze słowami kluczowymi odnoszącymi się do określonych danych parametrycznych. Słowa kluczowe obejmują PRIME (aby wyznaczyć pierwsze źródło hipocentrum), CENTROID (aby wskazać punkt początkowy środka ciężkości), MOMTENS (rozwiązanie tensorowe momentu), FAULT_PLANE (rozwiązanie płaszczyzny uskoku), PRINAX (główne osie), PARAM (parametr początku, np. głębokość hipocentrum określona przez fazy głębokości).

Konwersja do biuletynu ISF obejmuje lokalizacje wstrząsów, magnitudy i fazy. Wiąże, się z ograniczeniami związanymi m.in. z krótszymi nazwami w ISF, do których muszą być przycinane nazwy z QuakeML.

  • No labels