Moduły programów mogą korzystać z innych wtyczek potrzebnych do pracy lub rozszerzających ich możliwości. W tym celu przeszukują listę wtyczek i dołączają je do siebie. Brak dodatkowych wtyczek może uniemożliwić prace modułu wtyczek lub ograniczyć jego możliwości. Są dwa sposoby przeszukiwania do dodatkowych wtyczek: Według nazwy lub według typu. Przykładem przeszukiwania według nazwy są moduły dołączające wtyczki wykonujące konkretne czynności, np. wtyczkę z modułem całkowania. W niektórych przypadkach potrzebują wczytać wtyczki, których nazwy nie są znane priori, ale wykonują one określone funkcje np. dekodują format sejsmiczny lub wykonują optymalizację określona metodą, lub potrzebna jest lista wszystkich wtyczek wykonujących tą funkcję. W tym celu wprowadzono typy wtyczek. Każda wtyczka może być typem podstawowym lub specjalizowanym. Większość wtyczek rozbudowujących program SWIP5 jest typu podstawowego. Są to m.in. wtyczki realizujące moduły do liczenia parametrów wstrząsu i fal sejsmicznych, inne moduły obliczeniowe, jak FFT, a też moduły o działaniu wyjątkowym, jak interfejs do programu Matlab.

Wtyczki specjalizowane mają dodatkowe możliwości pozwalające korzystać z dowolnej wtyczki danego typu. Wtyczki typu innego iż podstawowy są wykorzystywane przez inne moduły. Np,, moduł czytania form falowych z plików korzysta z wszystkich wtyczek specjalizowanych do czytania konkretnych formatów form falowych, a moduły do lokalizacji wstrząsu mogą korzystać z dowolnego z dostępnych metod optymalizacji. Innym przypadkiem specjalizacji jest wtyczka bazodanowa pozwalająca programowi SWIP5 automatyzować czytania i pisanie opracowań bez względu na dostępne bazy danych. Obecnie istnieje 5 specjalizowanych typów wtyczek:

  • Wtyczka formatów sejsmicznych do czytania form falowych w różnych formatach jest przeznaczona głównie do rozbudowy możliwości modułu do czytania sejsmogramów z pliku o nowe formaty danych sejsmicznych. Przykładowa jest wtyczka readMiniSEED, która jest wykorzystywana w m.in. module do czytania plików sejsmicznych, czy module do pobierania danych z serwerów ArcLink lub FDSNWS
  • Wtyczka do przetwarzania form falowych zamienia sygnał sejsmiczny na inny sygnał. W odróżnieniu do modułu filtracji (poniżej) nie ma tu ograniczeń na sygnał, np. mogą być przetwarzania zmieniające próbkowanie, przetwarzanie nieliniowe i przetwarzania, dla których nie można zdefiniować charakterystyki częstotliwościowej. Wtyczka takie jest wykorzystywane np w module do liczenia energii, czy detekcji wstrząsów. 
  • Wtyczka filtracji jest szczególnym przypadkiem przetwarzania form falowych. Są to cyfrowe filtry sygnału mające swoją charakterystykę. Filtracja jest przekształceniem liniowych. Charakterystyka filtracji dopisuje się do opisu toru sejsmicznego. Do tego typy należą tez wtyczki do różniczkowania i całkowania sygnały wykorzystywane w wielu modułach.
  • Wtyczka optymalizacji liczy minimum funkcji. Używany jest w modułach wykorzystujących metody optymalizacyjne do estymacji parametrów np. lokalizacji ogniska. Takie wtyczki są m.in wykorzystywane w niektórych modułach do lokalizacji, czy wyznaczani parametrów źródła sejsmicznego.
  • Wtyczka bazodanowa zapisuje i czyta opracowanie do bazy danych. Moduł ten może być podłączony do funkcji automatycznego wyszukiwania i czytania opracowania z bazy danych po wczytaniu form falowych lub do automatycznego zapisywania wyników do bazy danych przed przejściem do nowego opracowania albo zakończeniem pracy programu.

Cześć wtyczek specjalizowanych nie dostarcza żadnych własnych funkcjonalności, inne są pełnymi modułami dostarczającymi własne funkcjonalności i tworzącymi menu programu podobnie jak wtyczki typu podstawowego.

  • No labels