Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

Infrastruktura QosCosGrid

Section
Column

Column


Infrastruktura QosCosGrid jest zestawem zintegrowanych, wysoce wydajnych usług i narzędzi dostępowych do zarządzania zasobami i zadaniami w wieloklastrowych i gridowych środowiskach obliczeniowych. QosCosGrid wspiera różne scenariusze dla aplikacji, w tym aplikacji równoległych dużej skali, aplikacji parametrycznych oraz złożonych aplikacji typu workflow. Usługi QosCosGrid umożliwiają logiczne scalenie zasobów obliczeniowych pochodzących z wielu klastrów w jeden rozproszony system obliczeniowy. Pozwala to na skrócenie czasu oczekiwania na przydział zasobów oraz na uruchamianie różnego typu zadań obliczeniowych o wymaganiach przekraczających możliwości pojedynczego klastra. Poprzez wykorzystanie zaawansowanych mechanizmów rezerwacji zasobów z wyprzedzeniem, usługi QosCosGrid gwarantują użytkownikowi wymaganą jakość usług obliczeniowych (ang. Quality of Service), w tym czas wykonania zadania. Usługi QosCosGrid zostały w pełni zintegrowane z infrastrukturą PL-Grid umożliwiając polskiemu środowisku naukowemu, dzięki dziedzinowym rozwiązaniom portalowym, intuicyjny i łatwy dostęp do zasobów polskiego gridu obliczeniowego.

...

Klient tekstowy QCG dla infrastruktury PL-Grid dostępny jest na wszystkich maszynach dostępowych w dwóch wersjach:

Formaty opisu zadań

Każdy eksperyment obliczeniowy, zlecany do wykonania na infrastrukturze QosCosGrid, musi być opisany przez dokument w jednym z akceptowanych formatów, zwany później „opisem zadania”. Infrastruktura QCG akceptuje opisy zadań wyrażone w:

  • języku QCG-Simple (remomendowany dla QCG-SimpleClient) - prosty opis w postaci pliku tekstowego, w którym każda linia może zawierać dyrektywę interpretowaną przez system QCG. Uproszczony opis przeznaczony jest do zlecania najczęściej wykonywanych zadań, nie oferuje jednak dostępu do całej funkcjonalności systemy (brak wsparcia dla kaskad zadań (ang. workflow) i zadań parametrycznych (ang. parameter sweep)).
  • języku QCG-JobProfile zdefiniowanym formalnie przez schemat XML - QCG-JobProfile.
  • języku JSDL (Job Submission Description Language) z rozszerzeniem HPC Basic Profile.

...

Maszyny dostępowe QCG

Dla wygody użytkowników klient usługi QCG-Broker zainstalowany został na ogólnodostępnych (dla użytkowników infrastruktury QCG) maszynach.Użytkownik i hasło dla wszystkich maszyn dostępowych są takie same jak w portalu PL-Grid.
Jednocześnie, maszyny dostępowa QCG udostępniają przestrzeń dyskową poprzez protokół gridFTP.Przestrzeń ta może być wykorzystana zarówno do przechowywania plików wejściowych, jak i wyników eksperymentów. Adres maszyny: qcg.man.poznan.pl
Typ dostępu: ssh

Użytkownik i hasło dla wszystkich maszyn dostępowych są takie same jak w portalu PL-Grid. Dostęp do maszyn QCG jest poprzez usługe SSH.


Logowanie: ssh <plguser>@qcg.man.poznan.pl <plguser>@maszyna.dostepowa
np.

Code Block
ssh plgpiontek@qcg.man.poznan.pl

 

 

 

Info

Po zalogowaniu przed pierwszym użyciem klienta konieczna jest konfiguracja środowiska użytkownika zgodnie z wytycznymi opisanymi na maszynie dostępowej.

Do wyświetlenia informacji opisującej konfigurację środowiska wymaganą przed pierwszym uruchomieniem służy polecenie - qcg_how_to_start.

...