Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

Fazy można zaznaczać w na wybranej trasie w oknie głównym lub w oknie powiększenia. Istnieje wprawdzie możliwość napisania modułu dającego opcję zaznaczania fazy na sejsmogramie w module, ale rozwiązanie takie jest niezalecane. Można również stworzyć fazę w oknie opracowania ręcznie opisując czas.

Wskazania fazy dokonujemy można wskazywać na kanałach oryginalnych i przefiltrowanych dokonujemy je po przez kliknięcie myszką na wybranym kanale. Można wskazywać na kanałach oryginalnych i przefiltrowanych, w oknie głównym i powiększenia.   Przy wskazywaniu pojedyncze kliknięcie kończy wskazywanie a podwójne zaznacza fazę i dalej można wskazywać tę fazę na innym kanale. Po zaznaczeniu fazy w oknie głównym, w oknie powiększenia wyświetlany jest rozciągnięty odcinek sejsmogramu z zaznaczoną fazą i można fazę zaznaczyć bardziej precyzyjnie.

Wybieranie fazy do zaznaczenia

Wybieranie fazy do zaznaczanie można wykonać na kilka sposobów:

  1. Przez kliknięcie na ikonę wyboru fazy na pasku narzędzi w oknie głównym lub jedną z ikon wyboru najczęściej wybieranych faz. Ikony te pojawiają się w trakcie eksploatacji programu SWIP5 dla danego regionu na konkretnym komputerze.
  2. Jeżeli faza o tej nazwie została już zaznaczona, przez podwójne klikniecie kliknięcie myszką na zaznaczonej już fazie.
  3. Z menu rozwijanego kliknięciem prawego przycisku myszki nad sejsmogramem.
  4. Istnieje również możliwość zdefiniowania wyboru kolejnej fazy w pliku konfiguracyjnym faz. Nowa faza jest wybierana automatycznie po zaznaczeniu wcześniejszej. Można w ten sposób np. ustawić, że po zaznaczeniu fazy P jest wybierana do zaznaczenia faza S.

Ustawienie opisu wejścia fali i jej polaryzacji 

Podczas wyboru fazy przyciskiem Phase na pasku narzędzi w oknie głównym lub z menu rozwijanego, pojawia się okno wyboru fazy, w którym wybierana jest nazwa fazy z listy nazw dopuszczalnych dla danego regionu. Zmieniając nazwę fazy zmienia się też ustawienie przycisków wyboru wejścia i polaryzacji. Można je zmienić przed naciśnięciem OK.

Wybierając fazę przez jedną z ikon wyboru najczęściej wybieranych faz nie mamy możliwości ustawienia wejścia i polaryzacji. Przyjmowane są wartości domyślne.

Rys. 7 Okno wyboru fazy sejsmicznej

Edycja fazy

Po zapikowaniu wszystkich faz można zmienić nazwę fazy oraz opis wejścia i polaryzacji. Nazwę fazy można zmienić na dowolną inną nazwę, nawet jeżeli nie jest ona na liście zdefiniowanych faz. Istnieją dwa sposoby edycji fazy:

  1. Przez kliknięcie prawym przyciskiem myszki na naznaczeniu fali sejsmicznej w oknie głównym lub oknie powiększenia, następnie na wybraniu czynności edycji z rozwijanego menu. Jeżeli w rozwijanym menu nie pojawi się pozycja Edit phase name (nazwa fazy), to może oznaczać, że pozycja myszki była za daleko od fazy. W takiej sytuacji zalecane jest rozciągnięcie sejsmogramu i powtórne wybranie fazy do edycji.
  2. Przez wybranie czynności – kliknięcie prawym przyciskiem myszki na fazie sejsmicznej w oknie opracowania, następnie na wybraniu czynności z rozwijanego menu, przy czym czynności te można wykonywać na pozycji fazy (Pick) lub jej pozycjach składowych (Phase Hint, Onset, Polarity). 

Rys. 8 Okno edycji fazy sejsmicznej

Usuwanie fazy

Istnieją dwa sposoby usuwania fazy:

  1. Przez kliknięcie prawym przyciskiem myszki na naznaczeniu fali sejsmicznej w oknie głównym lub oknie powiększenia, następnie na wybraniu czynności usuwania z rozwijanego menu. Jeżeli w rozwijanym menu nie pojawi się pozycja Delete phases name (nazwa fazy), to może oznaczać, że pozycja myszki była za daleko od fazy. W takiej sytuacji zalecane jest rozciągnięcie sejsmogramu i powtórne wybranie fazy do edycji.
  2. Przez wybranie czynności – kliknięcie prawym przyciskiem myszki na fazie sejsmicznej w oknie opracowania, następnie na wybraniu czynności Usuwania z rozwijanego menu, przy czym czynności te można wykonywać na pozycji fazy (Pick).