Fazy sejsmiczne mogą być zaznaczane na wybranym sejsmogramie w Oknie głównym lub w Oknie powiększenia za pomocą kliknięcia myszką. Można również stworzyć fazę w oknie opracowania ręcznie opisując czas.

Wskazania fazy można oznaczać zarówno na kanałach oryginalnych jak i przefiltrowanych. Zaznaczanie faz sejsmicznych może być wykonane:

  1. Poprzez kliknięcie na ikonę wyboru fazy Phase na pasku narzędzi w Oknie głównym lub jedną z ikon wyboru najczęściej wybieranych faz np. (maksymalnie na pasku narzędzi może znajdować się do pięciu takich ikon, ich układ może się zmieniać w trakcie pracy z programem).
  2. Poprzez wybranie opcji Pick phase  (Zaznacz fazę) z menu rozwijanego   dostępnego po kliknięciu prawym klawiszem myszki nad danym sejsmogramem.
  3. Poprzez podwójne kliknięcie myszką  na istniejącej fazie w Oknie głównym lub w Oknie powiększenia.

Fazę zaznaczyć należy poprzez kliknięcie myszką  w wybrane miejsce na sejsmogramie w Oknie głównym lub w Oknie powiększenia. zaznaczanie kończy się poprzez podwójne kliknięcie prawym klawiszem myszkiimage2020-5-18_23-45-54.png. 

W przypadku zaznaczenie faz w Oknie głównym, w Oknie powiększenia wyświetlany jest rozciągnięty odcinek sejsmogramu z zaznaczoną fazą, co pozwala na bardziej precyzyjne oznaczenie danego wejścia fali. Zaznaczone fazy jako Pick zostają wpisane do Opracowania.

W oprogramowaniu SWIP5 istnieje także możliwość zdefiniowania wyboru kolejnej fazy. Można to zrobić za pośrednictwem pliku konfiguracyjnego faz (patrz Konfiguracja programu). Nowa faza jest wybierana automatycznie po zaznaczeniu wcześniejszej, np. można ustawić, że po zaznaczeniu fazy P jest wybierana faza S. Jeżeli to nie jest ustawione to kliknięcie fazy w Oknie głównym i w Oknie powiększenia kończy zaznaczanie.


Dla przykładowych danych z rejonu 'Song Tranch 2' po ustawieniu fazy fali P (kliknięcie myszką), automatycznie ustawia się możliwość zaznaczenia fali S.

Rys 1. Zaznaczanie faz


Ustawienie opisu wejścia i polaryzacji fali

Wybierając fazę przez jedną z ikon wyboru najczęściej wybieranych faz, np. , nie mamy możliwości ustawienia wejścia i polaryzacji.  Przyjmowane są wówczas wartości domyślne zdefiniowane w pliku konfiguracyjnym faz (patrz Konfiguracja programu). Istnieje możliwość ustawienia rodzaju wejścia fali i polaryzacji. Podczas wyboru fazy przyciskiem Phase na Pasku narzędzi w Oknie głównym lub podczas wyboru opcji Pick phase z menu rozwijanego  → dostępnego po kliknięciu prawym przyciskiem myszki na sejsmogramie w oknie głównym, pojawia się okno wyboru fazy (Rys. 2), w którym wybierana jest  typ fazy z listy nazw dopuszczalnych dla danego regionu. Zmieniając nazwę fazy zmienia się też ustawienie przycisków wyboru wejścia fali i polaryzacji. W oknie tym (Rys. 2) można wybrać:

  • Phase (Fazę), z listy nazw dopuszczalnych dla danego regionu (patrz Konfiguracja programu).
  • Onset (Wejście fali) → Emergent (), Impulsive (), Questionable ()
  • Polarity (Polaryzacja) → Positive (Dodatnia), Negative (Ujemna), Undecidable (Nieokreślona).

Wprowadzone zmiany należy zatwierdzić poprzez kliknięcie przycisku OK.

Rys. 2 Okno wyboru fazy sejsmicznej

Edycja lub usuwanie fazy

Po ustawieniu fazy istnieje możliwość jej usunięcia oraz edycji tj. można zmienić nazwę fazy, opis wejścia lub polaryzację fali. Nazwę fazy można zmienić na dowolną inną nazwę, nawet jeżeli nie jest ona na liście zdefiniowanych faz.
Istnieją dwa sposoby edycji fazy:

  1. W Oknie głównym lub Oknie powiększenia poprzez wybranie opcji Edit ... (Edytuj ...), z menu rozwijanego  dostępnego po kliknięciu prawym przyciskiem myszki na danej fazie. 
    Jeżeli w rozwijanym menu nie pojawi się pozycja edycji danej fazy, może to oznaczać, że pozycja myszki była za daleko od jej znacznika. W takiej sytuacji zalecane jest rozciągnięcie sejsmogramu i powtórne wybranie fazy do edycji.

  2. W Oknie opracowania poprzez edycję poszczególnych składowych zaznaczonej fazy. Edycja lub usunięcie ustawionej fazy jest możliwe poprzez wybranie odpowiedniej opcji z rozwijanego menu (przykład na rys. 4) po kliknięciu prawym przyciskiem myszkina pozycji Phase Hint (Oznaczenie fazy), Onset (Wejścia fali) lub Polarity (Polaryzacji fali)



Rys. 3 Okno edycji fazy sejsmicznej

Rys. 4 Okno edycji fazy sejsmicznej w oknie opracowania.