Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

...

Status
colourYellow
titleTG
opisać usługę, najlepiej w dwóch językach (smile)

Krótki opis usługi

Dla kogo jest przeznaczona, jakie najważniejsze możliwości oferuje?

...

Usługa PLG-Data pozwala, za pośrednictwem przeglądarki Web, zarządzać swoimi zbiorami danych, zgromadzonymi na zasobach dyskowych Infrastruktury PL-Grid. Dzięki niej, posługując się swoim zestawem informacji uwierzytelniających (może to być para login-hasło do Infrastruktury PL-Grid, lub certyfikat p12 załadowany w przeglądarce) można oglądać, pobierać, dodawać, usuwać, współdzielić lub zmieniać nazwy swoich plików i katalogów. Usługa jest zabezpieczona szyfrowanym protokołem HTTPS (na odcinku połączenia komputera użytkownika z portalem usługi) oraz protokołem GridFTP, pomiędzy portalem usługi oraz klastrem obliczeniowym. Zastosowanie tych technik pozwala użytkownikom korzystać z niej w sposób bezpieczny oraz, z punktu widzenia innych współużytkowników Infrastruktury PL-Grid, ogranicza ich możliwości do zakresu przyznanego przez operatorów zasobów PL-Grid. Innymi słowy, osoba korzystająca z usługi PLG-Data nie nabywa żadnych uprawnień w dostępie do zbiorów danych, poza tymi, które i tak posiada i może wykorzystać na inne sposoby (zdalne narzędzia SSH, SCP itp.).

Info

W obecnej wersji usługa jest skonfigurowana tak, aby współpracować z przestrzeniami dyskowymi klastra obliczeniowego Zeus (adres: zeus.cyfronet.pl) w ośrodku obliczeniowym ACK Cyfronet AGH, Kraków. W przyszłości, jeśli zajdzie taka potrzeba oraz możliwości techniczne na to pozwolą, być może usługa także pozwoli na dostęp do innych maszyn w obrębie Infrastruktury PL-Grid.

Adres usługi:

https://data.plgrid.pl/

Usługa przeznaczona jest dla wszystkich użytkowników zarejestrowanych w Portalu PL-Grid, którzy posiadają aktywne konto na docelowym klastrze obliczeniowym (patrz notka powyżej), oraz chcieliby zarządzać własnymi plikami zdalnie za pośrednictwem przeglądarki. Przy wykorzystaniu mechanizmu zespołów PL-Grid, usługa ta także pozwala w prosty sposób współdzielić np. wyniki badań z innymi współpracownikami w obrębie tych danych grup bądź instytutów.

Aktywowanie usługi

Aby móc użyć usługi PLG-Data, należy spełnić kilka warunków:

  1. posiadać konto PL-Grid - w celu otrzymania takiego konta (bezpłatnego dla wszystkich polskich naukowców i ich zagranicznych współpracowników), trzeba udać się na stronę Portalu PL-Grid a następnie należy złożyć wniosek elektroniczny
  2. usługa, ze swej istoty, ma sens tylko w przypadku posiadanie konta użytkownika na wybranym klastrze obliczeniowym; po uzyskaniu potwierdzania dostępu do PL-Grid, należy w Portalu Pl-Grid, w zakładce Moje Konto, poprosić o aktywację usługi "Dostęp do klastra ZEUS" - dostęp ten powinien zostać, po kilku minutach, przyznany automatycznie
  3. w tej samej zakładce Moje konto, należy w lewym górnym rogu wygenerować swój własny certyfikat SimpleCA. W oparciu o ten certyfikat następuje efekt delegacji uprawnień użytkownika, dzięki któremu usługa PLG-Data będzie mogła na działać na naszym koncie klastra (tzw. mechanizm X.509 proxy certificates); więcej danych odnośnie tworzenia i użytkowania certyfikatów znajduje się w odpowiedniej sekcji podręcznika użytkownika; należy zapamiętać hasło klucza, które podaliśmy tworząc certyfikat SimpleCA
  4. uzyskawszy potwierdzenie dostępu do klastra Zeus (m.in. powinno ono przyjść pocztą elektroniczną na nasz adres), należy w tym samym panelu Moje Konto, nieco niżej w sekcji Usługi dostępu do danych, aktywować usługę "PLG-Data: mini-usługa do zarządzania plikami na klastrze"; również w tym przypadku aktywacja powinna nastąpić automatycznie, z ewentualnym opóźnieniem kilku minut.

Jeśli powyższe kroki zakończyły się pomyślnie, usługa PLG-Data powinna być dostępna. Należy odwiedzić stronę usługi: https://data.plgrid.pl, gdzie będzie możliwe zalogowanie się z wykorzystaniem wyżej opisanych mechanizmów bezpieczeństwa:


 

Co należy aktywować, aby móc skorzystać z usługi? (Założenie konta, certyfikat, grant?, aktywacja konkretnych usług w portalu). Należy pamiętać o istnieniu rozdziałów ogólnych podręcznika, do których warto się odwołać.

...