You are viewing an old version of this page. View the current version.

Compare with Current View Page History

« Previous Version 3 Next »

Poniższy szablon należy odpowiednio uzupełnić.

  • Układ należy zachować (z dopuszczeniem minimalnych modyfikacji).
  • Opis nie powinien przekraczać 10 stron przeciętnego ekranu laptopa.
  • W razie potrzeby należy założyć podstrony (na końcu z rozdziałem "Co dalej?" i odnośnikiem do kolejnego rozdziału dokumentacji).
  • Język opisu - polski. W sytuacji, gdy zasadnicza dokumentacja usługi ma być po angielsku, w tym rozdziale powinny znaleźć się podstawowe informacje pozwalające zorientować się w zaletach usługi i zgrubnie w wymaganych krokach do jej uruchomienia.
  • Uprawnienia do odczytu strony (Tools/Restrictions) mogą byś ustawione na "Confluence-users" w pisania dokumentacji, inaczej będzie widoczna od razu dla osób niezalogowanych.
  • Pytania dotyczące systemu dokumentacji: Hubert Siejkowski,
  • Pytania dotyczące Podręcznika Użytkownika: Unknown User (plgfilocha).

Wstawianie odnośników do innych stron podręcznika

Przy wstawianiu linków do stron wewnętrznych Podręcznika użytkownika (np. certyfikat="Aplikowanie, rejestracja i użycie certyfikatu"' założenie konta="Zakładanie konta w portalu"; Pomoc="Gdzie szukać pomocy") należy w trybie edycji strony:

  • wpisać tekst, pod który będzie podpięty link
  • zaznaczyć tekst
  • wstawić link (Ctrl+K lub ikona Link na pasku narzędzi)
  • wybrać opcję Search z lewej strony okna Insert Link
  • w pasku po prawej wpisać tytuł strony (lub zacząć wpisywać tytuł i wybrać właściwą stronę z pojawiających się podpowiedzi)
  • zatwierdzić wybraną stronę opcją Insert w prawym dolnym rogu

Efekt powyższego opisu można zobaczyć klikając lewym klawiszem myszki (w trybie edycji strony) na dowolny link w tym oknie informacji. Pojawi się pole, w którym do wyboru będzie opcja Edit, którą klikamy. Pojawi się okno Edit link, z aktywnym polem Search i nazwą strony wewnętrznej podręcznika.


LINKI ZEWNĘTRZNE

Linki zewnętrzne np. do strony PL-Grid wstawiamy w oknie Insert Link (Ctrl+K) w opcji Web Link.

 

 

 

Krótki opis usługi

Usługa Powszechnej Archiwizacji – Platon, jest adresowana do polskiego środowiska naukowego i służy do składowania kopi zapasowych i archiwalnych dużych wolumenów danych. W przypadku użytkowników portalu PL-Grid, wgrane dane są utrzymywane w dwóch kopiach, w rozproszonych geograficznie ośrodkach KDM. Użytkownik korzysta z usługi przez protokół sftp lub GridFTP. Dostęp do usługi możliwy jest z poziomu jednego z punktów dostępowych PL-Grid (tj. z UI). Podobnie jak w PL-Grid, w PLATON-ie serwery pozwalające na dostęp do usługi, nazywane są punktami dostępowymi. Punkty dostępowe PLATON są rozmieszczone w tych samych ośrodkach co punkty dostępowe PL-Grid. Każdy punkt dostępowy PLATON, dostarcza tej samej usługi, dlatego pomijając kwestie wydajnościowe, bez znaczenia jest z którego punktu dostępowego użytkownik korzysta w danej chwili. Za pośrednictwem punktów dostępowych, dane ostatecznie strafiają do punktów składowania. Lokalizacja punktów składowania danych również pokrywa się z lokalizacją punktów dostępowych PL-Grid. Docelowe punkty składowania danych są wybieranae przez inteligentne algorytmy realizowae przez punkty dostępowe. Przy wyborze punktu składowania danych, uwzględnia się takie parametry jak lokalizacja użytego punktu dostępowego PLATON oraz chwilowa dostępność docelowych lokalizacji. Dane użytkowników portalu PL-Grid replikowane są w trybie asynchronicznym, tj. gdy użytkownik wgrywa plik, najpierw trafia on do najbliższego punktu przechowywania danych, a następnie, gdy wgrywanie się zakończy to w tzw. tle, tworzona jest jego kopia w innej lokalizacji. Głównym celem rozproszenia geograficznego danych jest zwiększenie bezpieczeństwa i dostępności danych, jednak przy świadomym wykorzystaniu tego mechanizmu, może on podnosić również wydajność. Istotną cechą systemu jest fizyczny sposób składowania danych. Dane użytkowników, ostatecznie trafiają na bibliotekę taśmową, dlatego późniejsza próba dostępu do danych może się wiązać nawet z kilku minutowym opóźnieniem związanym z pracą tzw. robota ładującego taśmy oraz z oczekiwaniem na dostęp do wolnego (tj. nie zajętego przez inne taśmy) czytnika. Jest to właściwość kóta dość jasno determinuje przeznaczenie i scenariusze wykorzystania usługi (tworzenie archiwów i kopii zapasowych, składowanie dużych plików, rzadki odczyt danych).

Aktywowanie usługi

Aktywacja usługi odbywa się standardowo, poprzez portal PL-Grid. W zakładce „Moje Konto”, rozwijamy grupę usług „Usługi dostępu do danych”, a następnie, dla pozycji „Usługa Powszechnej Archiwizacji” klikamy odnośnik „Aplikuj o usługę”.

Usługa zostanie aktywowana w przeciągu dwóch godzin.

Gdy usługa zostanie aktywowana, to dostęp do niej będzie możliwy z poziomu serwerów dostępowych PL-Grid.

 

Ograniczenia w korzystaniu

Z usługi PLATON, korzysta się za pośrednictwem typowych programów klienckich obsługujących protokół sftp lub GridFTP. Ponieważ, do uwierzytelniania, usługa używa certyfikatów (w przypadku protokołu GridFTP) i kluczy (w przypadku protokołu sftp) to przed aktywowaniem usługi, najpierw, z poziomu portalu PL-Grid, należy wygenerować certyfikat SimpleCA. Jest to istotne, ponieważ certyfikat ten i powiązane z nim klucze, automatycznie będą dostępne na serwerach dostępowych PL-Grid.

Dostęp do usługi (czyli do punktów dostępowych PLATON) możliwy jest tylko z poziomu serwerów dostępowych PL-Grid. Zakres wykorzystania usługi ograniczony jest do składowania kopii zapasowych i archiwów. Mimo, że dzięki programowi sshfs, przestrzeń dostępną w ramach usługi, można podmontować w lokalnym katalogu, to nie należy korzystać z dostarczonej w ten sposób przestrzeni jak z typowego dysku sieciowego (nie wgrywamy dużej ilości małych plików, nie edytujemy plików otwartych bezpośrednio z tej przestrzeni, nie pozwalamy aplikacjom obliczeniowym umieszczać bezpośrednio w tej przestrzeni, końcowych lub pośrednich plików wynikowych).

Wyjściowo, maksymalny rozmiar przestrzeni którą może wykorzystać pojedynczy użytkownik wynosi 100GB. W przypadku zapotrzebowania na większą przestrzeń należy zwrócić się z wnioskiem o zwiększenie limitu.

Pierwsze kroki

 Programy klienckie

Dostęp do usługi może się odbywać tylko z poziomu serwerów dostępowych PL-Grid, za pośrednictwem typowych programów klienckich obsługujących protokoły sftp i gridftp (program sftp, sshfs i globus-url-copy). Programy klienckie łączą się z jednym z pięciu punktów dostępowych PLATON. Do uwierzytelniania użytkowników, usługa używa certyfikatów lub kluczy. Dostępność potrzebnych do uwierzytelnienia certyfikatów lub kluczy zapewniana jest przez infrastrukturę PL-Grid (dokładnie przez wirtualny system plików keyfs).

Zaawansowane użycie

Ewentualnie jako osobny podrozdział.

Gdzie szukać dalszych informacji?

Strony zewnętrzne (jeśli są), odnośnik do helpdesku lub strony dokumentacji o pomocy.

Można też dodać sekcję "Co dalej?" ze wskazaniem (odnośnikiem) do dalszej części dokumentacji, o ile jest wymagana.

 

 

 

  • No labels