You are viewing an old version of this page. View the current version.

Compare with Current View Page History

« Previous Version 67 Next »

Drogi Użytkowniku,

jeśli w swojej pracy badawczej lub na studiach prowadzisz obliczenia, które wymagają dużych mocy obliczeniowych lub dużo miejsca do przechowywania danych i potrzebujesz nowych zasobów — wtedy warto pomyśleć o skorzystaniu z oferty PL-Grid. Dzięki niemu zdobędziesz bezpłatny dostęp do infrastruktury obliczeniowej oraz niezbędną pomoc, która pozwoli Ci wygodnie z niej skorzystać.

Co to jest PL-Grid? Dlaczego warto z niego korzystać?

PL-Grid to ogólnopolska infrastruktura komputerów oraz łączący je system pozwalający na ich efektywne wspólne wykorzystywanie.

W ramach projektu PL-Grid pięć ośrodków superkomputerowych w Polsce - w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu kupiło nowoczesne komputery do prowadzenia obliczeń i przechowywania danych. Łącznie infrastruktura dostarcza ponad 20 tysięcy procesorów (rdzeni) Intel oraz AMD oraz 2500 terabajtów przestrzeni dyskowej.

Dzięki temu, że powyższe komputery połączone są w specjalną sieć, tzw. grid, użytkownik nie musi być "przywiązany" do ośrodka, w którym chce prowadzić obliczenia albo przechowywać dane. Ze swojego komputera, w dowolnym miejscu w kraju lub za granicą, zleca wykonanie obliczeń na infrastrukturze PL-Grid, a systemy gridowe wybierają odpowiednie maszyny, czyli te najmniej obciążone lub posiadające odpowiednie oprogramowanie.

Infrastruktura powstała w ramach projektu PL-Grid, a jej rozwój jest kontynuowany w ramach projektu PL-Grid Plus. Oprócz samego sprzętu oferujemy szerokie wsparcie oraz liczne bezpłatne szkolenia.

Kto może zostać użytkownikiem PL-Gridu?

Użytkownikiem PL-Gridu może zostać każda osoba prowadząca działalność naukową, związaną z uczelnią lub instytutem naukowym w Polsce. Jeśli jest zarejestrowana w bazie "Ludzie nauki" prowadzonej przez Ośrodek Przetwarzania Informacji - OPI  - wystarczy, że podczas rejestracji poda swój numer. Jeśli osoba nie posiada własnego numeru OPI musi wskazać numer OPI osoby, pełniącej rolę opiekuna naukowego. Nie posiadając numeru OPI własnego lub opiekuna naukowego można nadal korzystać z organizowanych przez PL-Grid szkoleń.

Dostępne aplikacje

Na komputerach w gridzie można uruchamiać prawie każdą aplikację, którą da się uruchomić w systemie Linux. Nie oznacza to, że aby korzystać z zasobów PL-Grid, trzeba znać się na Linuksie. Wiele zadań można zlecać używając wygodnego systemu graficznego (o czym poniżej).

Spis oprogramowania już udostępnionego lub planowanego w najbliższym czasie do udostępnienia można sprawdzić w usłudze Katalog Aplikacji, prezentującej w jednym miejscu i w jednolity sposób pełną i aktualną ofertę infrastruktury dotyczącą oprogramowania, z podziałem na poszczególne ośrodki, klastry oraz kategorie i dziedziny zastosowania.

Podstawową funkcjonalnością usługi Katalog Aplikacji jest umożliwienie użytkownikom przeszukiwania oferty PLGrid oraz prezentacja szczegółowej informacji o udostępnianych w ramach infrastruktury aplikacjach, ich wersjach oraz instalacjach na konkretnych klastrach.

Więcej informacji nt. Katalogu Aplikacji można znaleźć w Podręczniku Użytkownika oraz w Newsletterze PLGrid...

Jeśli nie widzisz oprogramowania, na którym Ci zależy, lub masz własną aplikację, którą chciałbyś zainstalować, skontaktuj się z działem wsparcia przez specjalną stronę lub po prostu mailem.

 

Co trzeba zrobić, aby móc korzystać z zasobów projektu? 

Poniżej opisaliśmy "pełną" procedurę. Do rozpoczęcia próbnych obliczeń nie trzeba zakładać grantu, a użytkownicy zainteresowani tylko dostępem lokalnym (przez system kolejkowy) mogą pominąć kroki dotyczące certyfikatu. Można też zacząć od razu od przeglądu spisu dotyczącego specyficznych usług dedykowanych wybranym dziedzinom nauki.
  • Aby korzystać z zasobów PL-Gridu trzeba posiadać konto użytkownika. Szczegółowy opis, co należy zrobić, aby je założyć zamieszczono w następnym rozdziale podręcznika.
  • Następnym krokiem jest uzyskanie grantu obliczeniowego. Grant obliczeniowy upoważnia do wykorzystania określonych zasobów (przeważnie "procesoro-godziny") przez użytkownika lub grupę badawczą. Do rozpoczęcia obliczeń zazwyczaj wystarcza tzw. grant osobisty, przyznawany bez dodatkowych formalności.

Czy korzystanie z zasobów PL-Grid jest odpłatne?

Nie. Koszty infrastruktury i usług, ich rozwoju oraz utrzymania finansowane są z krajowych środków budżetowych, Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka oraz ze środków własnych członków konsorcjum PL-Grid. Użytkownicy są zobowiązani o zamieszczanie w publikacjach, które korzystały z zasobów PL-Grid, podziękowań o treści: "Praca została wykonana z wykorzystaniem Infrastruktury PL-Grid" lub "This research was supported in part by PL-Grid Infrastructure"

Publikacje powinny być raportowane do Infrastruktury w ramach rozliczania grantów właściwych, przy wsparciu których powstały, a w przypadku posiadania jedynie grantu osobistego - przez Helpdesk PL-Grid.

Co dalej?

 

  • No labels