Sygnały sejsmiczne są dyskretnymi próbkami w czasie. Mogą do być próbki jednoskładowe, jak np jeden kanał sejsmiczny, trójskładowe, lub wieloskładowe.

Przetwarzanie sygnałów sejsmicznych jest czynnością w wyniku której powstaje nowy sygnał. Filtracja szczególnym przypadkiem przetwarzania liniowego w wyniku którego powstaje nowy sygnał mający próbki w tych samych chwilach czasowych. Charakterystyka filtra zostaje dopisana do charakterystyki kanału sejsmicznego. Przykładami filtracji jest całkowanie i różniczkowanie sygnału, różne filtry o skończonej  odpowiedzi impulsowe i nieskończonej odpowiedzi impulsowej (FIR i IIR). Natomiast kwadrat sygnału, czy wartość absolutna są przetwarzaniem, nie filtracją, jako, że są nieliniowe. Tak samo zmiana próbkowania (resumpling) jest przetwarzaniem, gdyż zmienia próbkowanie sygnału. Moduły realizujące filtrację i filtrowanie wykorzystywane są i często niezbędne w pracy innych modułów, np. filtr symulujący sejsmometr Wooda-Andersona jest potrzebny do liczenia ML.

Możliwa tez jest filtracja i przetwarzanie sygnału w oknie głównym programu. Przetwarzane są zaznaczone sejsmogramy, a wyniku tego w Oknie głównym pojawi się nowy sygnał razem z oryginalnymi sejsmogramami lub zastępując oryginalny sejsmogram. Jest to stosowane m.in. w celu poprawienia widoczności fal sejsmicznych podczas pikowania. Filtracja realizowana jest przez moduł zarządzający filtracją i moduły realizujące konkretny filtr.

Odpowiednie filtry wywoływane są z podmenu Filters, natomiast przetwarzanie z podmenu Processing. Obecnie dostępne przetwarzanie składa się liczenia kwadratu sygnału i zmianie próbkowania. Zależy to od zastosowanych wtyczek do przetwarzania i filtracji sygnału.

  • No labels