You are viewing an old version of this page. View the current version.

Compare with Current View Page History

« Previous Version 8 Next »

Seismic Waves Interpretation Programme

Program SWIP5 (Seismic Waves Interpretation Programme) jest następcą programu SWIP4 przeznaczonego do pracy w obserwatoriach sejsmologicznych lub w centrach zbierania danych ze stacji. Celem opracowania tego programu jest ułatwienie rutynowej analizy rejestracji sejsmicznych, takich jak zaznaczanie faz, liczenie magnitudy itp. Program ten nie był pisany z myślą o wspomaganiu badań i opracowań naukowych, choć może być do tego stosowany. W związku z tym, najwyższym priorytetem jest ułatwienie oraz przyspieszenie ręcznego opracowywania dużej ilości wstrząsów. Dalszy rozwój programu będzie podążać w tym kierunku. Przy pomocy tego programu można opracowywać rejestracje z jednej lub kilku stacji. Podczas jego opracowywania starano się uwzględnić doświadczenie i niedogodności eksploatacji programu SWIP4 z zachowaniem jego cech pozytywnych.

Program pozwala opracowywać dane z pojedynczej stacji lub z kilku stacji sejsmicznych. Ilość opracowywanych stacji zależy od możliwości komputera, takich jak wielkość i rozdzielczość ekranu oraz ilość pamięci RAM. Należy przy tym pamiętać, że program może jednocześnie pamiętać i wyświetlać kanały oryginalne i po filtracji, co może powodować zwielokrotnienie liczby wyświetlanych kanałów.

Program przewidziany jest do interpretacji zjawisk lokalnych, regionalnych i telesejsmicznych. Może być stosowany zarówno do analizy zjawisk rejestrowanych z detekcją, jak i szybkiego opracowywanie danych na podstawie rejestracji ciągłej.

Autor korzystał z uwag dotyczących eksploatacji wcześniejszych programów z rodziny SWIP5, programów innych autorów takich jak Seismic Handler, Event czy system SeisComp. Jednocześnie pragnie wyrazić wielkie podziękowania wszystkim sejsmologom, którzy, dostarczając wielu cennych uwag i pomysłów, przyczynili się do powstania obecnej funkcjonalności SWIP5.

Program SWIP5 ma budowę modułową. Składa się z rdzenia umożliwiającego podstawowe operacje oraz sterującego modułami, które mogą być budowane niezależnie od rdzenia, dodawane lub usuwane z pakietu SWIP5 w trakcie jago eksploatacji. Tym samym użytkownik może tworzyć własną funkcjonalność programu. Opis istniejących modułów do podstawowej interpretacji zjawisk sejsmicznych, w które program jest wyposażony oraz funkcji wykonywanych przez moduły znajduje się w osobnej dokumentacji.





  • No labels