Moduł umożliwia wczytanie zapisów sejsmicznych z plików. Wczytywanie plików sejsmicznych wykonuje się przez podanie nazwy pliku lub plików, które mają być wczytane. W tym celu, aby wczytać nowy plik, należy z menu wybrać FileOpen waveform files albo wcisnąć skrót klawiszowy Ctrl + O. Jeżeli chcemy dodać rejestrację do wcześniej wczytanych, należy z menu wybrać FileAdd waveform files albo wcisnąć skrót klawiszowy Ctrl + A. Pojawia się wtedy okno dialogowe do wczytywania plików (Rys. 1). Po wskazaniu pliku i naciśnięciu  Otwórz plik zostanie wczytany i sejsmogram pojawi się w oknie głównym. Przy wczytywaniu można zaznaczyć więcej niż jeden plik i wszystkie zostaną wczytane lub dodane.

Podczas wczytywania plików kasowanie jest istniejące opracowanie. Można dołączyć opcję badania, czy w bazie danych są opracowania dla wczytanego odcinka czasowego (patrz Operacje na bazach danych z opracowaniami), i wczytywanie istniejącego. Operacja ta nie jest wykonywania przy dodawaniu plików, dlatego można ją wykorzystać do wczytywania plików bez kasowania opracowania.

Rys. 1 Okno dialogowe

Moduł czytania rejestracji sygnałów sejsmicznych z pliku wyszukuje wszystkie moduły formatów sejsmicznych i umożliwia czytanie z plików zapisów sejsmicznych, w tych wszystkich formatach. W pozycji Pliki typu wybierany jest typ pliku sejsmicznego. Wybranie właściwego typu pozwala łatwiej znaleźć poszukiwany plik o ile nazwa jego jest zgodna z konwencją nazw. W przeciwnym wypadku lepiej wybrać opcje All files (*.*). Jednakże program może mieć wtedy problem z rozpoznaniem, jakiego typu jest dany plik sejsmiczny. Daje wtedy komunikat, że nie może dopasować formatu do pliku (Rys. 2).

Rys. 2  Komunikat błędu formatu pliku


  • No labels