Istnieje specjalizowany moduł, który umożliwia wprowadzanie parametrów lokalizacji i czasu ogniska zarówno przy użyciu danych globalnych (szerokość, długość geograficzna, czas UTC), jak i danych lokalnych (współrzędne ortogonalne XYZ i czas lokalny). Można wprowadzać dane ogniska osobno w odpowiednie pozycje okna dialogowego lub wstawiać cały wiersz z opisem ogniska jak źródło informacji, który moduł interpretuje według wcześniej zdefiniowanych reguł. Wywołuje się go poleceniem Localization  Manual insert of the origin, a następnie wprowadza się parametry zjawiska sejsmicznego i źródło wprowadzonych danych.

Rys. 15 Moduł wprowadzania parametrów lokalizacji i czasu zjawiska

Jeżeli wybrało się wprowadzanie współrzędnych geograficznych, wprowadza się długość i szerokość geograficzną w stopniach i głębokość od poziomu morza w dół w kilometrach, a poniżej wyświetlane są współrzędne XYZ w metrach (Rys. 15). Jeżeli wybrało się wprowadzanie współrzędnych XYZ, wprowadza się X, Y i Z w metrach a poniżej wyświetlane są współrzędne geograficzne.

Ważną informacją,niezbędną dla wpisania lokalizacji,  jest podanie źródła informacji o lokalizacji zjawiska (Source of information). Ostatnio wpisana informacja jest pamiętana.

Można wprowadzać położenie wpisując sformatowaną linię z parametrami ogniska. W tym celu należy wybrać [Scan]. Wtedy pojawi się okienko do którego należy wpisać lub skopiować tekst z lokalizacją ogniska i wynik wpisuje się samoczynne w odpowiednie pozycje okna..

Ustawione wartości potwierdza się przez kliknięcie [Ok].


  • No labels