You are viewing an old version of this page. View the current version.

Compare with Current View Page History

« Previous Version 4 Next »

Wtyczki są niezależnymi od głównego programu SWIP5 bibliotekami dynamicznymi rozbudowującymi i definiującymi funkcjonalności programu. Mogą one czytać i przetwarzać formy, liczyć parametry opracowania wstrząsu, zapisywać i eksportować wyniki pracy, sterować innymi modułami i rozbudowywać ich funkcjonalność. Wtyczki mogą zależeć jedne od drugich, tzn. do pracy jednego modułu potrzebny jest inna wtyczka, bez którego wtyczka z modułem nie zostanie on dołączona do programu (rys. 1). Np. moduł liczenia magnitudy potrzebuje wtyczki do symulacji sejsmometru Wood-Andersona.

Moduły korzystają z zasobów SWIP5 mają dostęp do opracowania QuakeML, form falowych i parametrów stacji. Mogą rozsyłać informacje o wykonanych czynnościach do innych modułów i do podstawowych okien jądra programu. Modyfikują zawartość okna opracowania, a wszystkie raporty i komunikaty są wypisywane w oknie raportów.

Obecna instrukcja opisuje moduły do podstawowej interpretacji zjawisk sejsmicznych, w które jest wyposażona wersja 5.3.14 programu. Ze względu na to, że dynamika rozwoju modułów jest szybsza niż zmiany w programie SWIP5, oraz możliwości tworzenia modułów przez innych programistów i użytkowników, informacje zawarte w tej dokumentacji mogą być niepełne.

W dokumentacji moduły są podzielone funkcjami, jakie wykonują. Z tego powodu, jeżeli moduł wykonuje funkcje różnego rodzaju może być omawiany w kilku rozdziałach.

Oprócz podstawowego programu SWIP5 istnie wersja na konsolę SWIP5C. Przeznaczeniem SWIP5C jest zarówno praca on-line – automatyczna detekcja i lokalizacja, alerty oraz czynności okresowe niewymagające interakcji z operatorem, jak np. raporty, podsumowania, tworzenie stron www itp. Pracuje na serwerach komputerowych w sposób ciągły w tle lub jest wywoływany cyklicznie przez cron. Rdzeń SWIP5C (Console) nie posiada GUI. Może ona wykorzystywać wszystkie moduły, ale bez ich funkcjonalności GUI.

Rys. 1. Schemat modułowej konstrukcji SWIP5


  • No labels