Infrastruktura QosCosGrid


Infrastruktura QosCosGrid jest zestawem zintegrowanych, wysoce wydajnych usług i narzędzi dostępowych do zarządzania zasobami i zadaniami w wieloklastrowych i gridowych środowiskach obliczeniowych. QosCosGrid wspiera różne scenariusze dla aplikacji, w tym aplikacji równoległych dużej skali, aplikacji parametrycznych oraz złożonych aplikacji typu workflow. Usługi QosCosGrid umożliwiają logiczne scalenie zasobów obliczeniowych pochodzących z wielu klastrów w jeden rozproszony system obliczeniowy. Pozwala to na skrócenie czasu oczekiwania na przydział zasobów oraz na uruchamianie różnego typu zadań obliczeniowych o wymaganiach przekraczających możliwości pojedynczego klastra. Poprzez wykorzystanie zaawansowanych mechanizmów rezerwacji zasobów z wyprzedzeniem, usługi QosCosGrid gwarantują użytkownikowi wymaganą jakość usług obliczeniowych (ang. Quality of Service), w tym czas wykonania zadania. Usługi QosCosGrid zostały w pełni zintegrowane z infrastrukturą PL-Grid umożliwiając polskiemu środowisku naukowemu, dzięki dziedzinowym rozwiązaniom portalowym, intuicyjny i łatwy dostęp do zasobów polskiego gridu obliczeniowego.

Zalety korzystania z usług dostępowych QCG

Usugi QCG tworzone są w ramach projektu PL Grid PLUS przez grupę progrmistów  z Poznańskiego Centrum Suprkomputerowo-Sieciowego.

Unikalna funkcjonalność usług QCG

Dostępne zasoby

Usługi i narzędzia QosCosGrid oferują dostęp do wszystkich zasobów obliczeniowych (kastrów) wchodzących w skład infrastruktury PL-Grid.

Szczegółowe informacje o dostępnych zasobach znajdują się na stronie:zasoby obliczeniowe dostępne przez QosCosGrid.

Korzystanie z infrastruktury

Aby móc skorzystać z infrastruktury QosCosGrid należy:

Klient tekstowy

Dokumentacja dotycząca klienta tekstowego dostępna jest pod adresem: https://docs.plgrid.pl/qcg-client

Formaty opisu zadań

Każdy eksperyment obliczeniowy, zlecany do wykonania na infrastrukturze QosCosGrid, musi być opisany przez dokument w jednym z akceptowanych formatów, zwany później „opisem zadania”. Infrastruktura QCG akceptuje opisy zadań wyrażone w:

Maszyny dostępowe QCG

Dla wygody użytkowników klient usługi QCG-Broker zainstalowany został na ogólnodostępnych (dla użytkowników infrastruktury QCG) maszynach.
Jednocześnie, maszyny dostępowa QCG udostępniają przestrzeń dyskową poprzez protokół gridFTP.Przestrzeń ta może być wykorzystana zarówno do przechowywania plików wejściowych, jak i wyników eksperymentów.

Użytkownik i hasło dla wszystkich maszyn dostępowych są takie same jak w portalu PL-Grid. Dostęp do maszyn QCG jest poprzez usługe SSH.


Logowanie: ssh <plguser>@maszyna.dostepowa
np.

ssh plgpiontek@qcg.man.poznan.pl

 

Lista maszyn dostępowych do infrastruktury QosCosGrid

OśrodekPCSS, PoznańWCSS, WrocławCyfronet, KrakówICM, Warszawa
Maszyna

qcg.man.poznan.pl

moss.man.poznan.pl

ui.plgrid.wcss.wroc.plzeus.cyfronet.plui.grid.icm.edu.pl
Port dostępowy22222222
KeyFS*taktaktaktak
KeyFS domyślnie aktywnytaktaktaktak
Komentarz    
Zgłaszanie problemów

helpdesk.plgrid.pl

 helpdesk@plgrid.pl

System keyFS umożliwia dostęp do certyfikatu i klucza na maszynach dostępowych bez konieczności wgrywania go tam i dodatkowego konfigurowania środowiska QCG.

System keyFS można właczyć jednorazowo poleceniem "creds keyfs" i wyłączyć polecniem "creds local".

Na stałe sytem keyFS można włączyć poleceniem:

echo "which creds > /dev/null 2>&1; [[ \$? -eq 0 ]] && creds keyfs" >> .bashrc

Przy wyłączonym systemie keyFS dla poprawngo działania klienta QCG konieczna jest jego konfiguracja.

 

 

Graficzne narzędzia dostępowe

Dostęp do infrastruktury QosCosGrid możliwy jest również z wykorzystaniem dedykowanych narzędzi graficznych ułatwiających przeprowadzenie eksperymentu obliczeniowego oraz interpretacji wyników:

 

 

 

 



QCG-Icon

 

 

 



Nanotechnology-Gateway

 

Kontakt

Kontakt: qcg@plgrid.pl
Zgłaszanie problemów: http://helpdesk.plgrid.pl