W programie, oprócz widoku podstawowego występują również widoki dodatkowe w postaci trzech rodzajów okien, występują one w każdej konfiguracji programu, ale mogą być wyłączone:

Okna te można uruchomić poprzez wybranie w Menu opcji → pole View (Widok), a następnie Show Zoom window (Pokaż okno powiększenia), Show Elaboration window (Pokaż okno opracowania), Show reports window (Pokaż okno raportu) lub poprzez wybranie odpowiedniego klawisza funkcyjnego (F3, F2, F1 - zgodnie z przypisem powyżej).

Przy pierwszym uruchomieniu programu można ustawić widok i układ tych okien na ekranie, dzięki temu zostanie on zapamiętany jako domyślny i będzie stosowany przy kolejnych uruchomieniach programu.

Okno Powiększenia (F3)

Okno powiększenia (Rys. 1 ) wspomaga działania na sejsmogramie w Oknie głównym programu. W Oknie Powiększenia (Zoom) pojawia się powiększony i rozciągnięty sejsmogram po zaznaczeniu trasy sejsmicznej w Oknie głównym programu (podświetlona na niebiesko - parz Okno główne programu) lub kiedy zaznaczona jest faza sejsmiczna na sejsmogramie w Oknie głównym programie (patrz Zaznaczanie faz).
Pozwala to zauważyć szczegóły konkretnej trasy lub tras niezauważalne w Oknie głównym programu oraz umożliwia precyzyjne zaznaczenie fali sejsmicznej. Okna te można uruchomić poprzez wybranie opcji Show Zoom window (Pokaż okno powiększenia) w Menu → pole View (Widok) lub poprzez wybranie klawisza funkcyjnego F3. Sterowanie wyglądem sejsmogramu odbywa się za pomocą tych samych klawiszy jak w Oknie głównym programu (patrz Sterowanie wyglądem sejsmogramów). Wyświetlany w oknie Powiększenia odcinek czasowy zaznaczony jest w Oknie głównym paskiem nad sejsmogramem (Rys. 2)

Podgląd 3 kanałów tej samej stacji w Oknie powiększenia odbywa się poprzez zaznaczenie opcji Zoom 3D w menu View. W przypadku, kiedy opcja nie jest zaznaczona w oknie powiększenia jest widoczny jeden kanał sejsmogramu.

Pojedynczą trasę lub trzy kanały jednej stacji wyświetlaną w Oknie powiększenia wybiera się przez kliknięcie myszką na wybraną trasę w Oknie głównym programu. Można w Oknie Powiększenia dodawać wyświetlane trasy przez kliknięcie myszką na wybraną trasę w Oknie głównym programu z wciśniętym klawiszem Ctrl.

Tak samo działa zaznaczanie fazy w Oknie Powiększenia jak i w Głównym oknie programu (patrz Zaznaczanie faz). Można natomiast zdefiniować fazy tak aby wspomagać zaznaczanie faz najpierw w oknie głównym a potem poprawianie położenia w oknie powiększenia (patrz. Definiowanie pikowania).

Okna Główne i Okno powiększenie są ze sobą zsynchronizowane. Przesuniecie kursora z jednego okna bezpośrednio na drugie uaktywnia je i wyciąga na wierzch ekranu. 

Rys. 1 Okno powiększenia 1 składowej Z

Rys. 2 Oznaczenie widoku zoom w oknie głównym

Okno Opracowania (F2) 

Okno opracowania zawiera informacje o opracowaniu danego wstrząsu (patrz m.in. Zaznaczanie faz ). Opracowanie (elaboration) jest zapisane zgodnie ze strukturą QuakeML (https://quake.ethz.ch/quakeml/). Okno to można uruchomić poprzez wybranie opcji Show Elaboration window (Pokaż okno opracowania), w Menu → pole View (widok) lub poprzez wybranie klawisza funkcyjnego F2. W oknie tym jest możliwość przeglądania, modyfikacji oraz usuwania poszczególnych elementów opracowania, które zgodnie ze strukturą QuakeML prezentowane są w strukturze drzewa. Opracowanie dla przykładowego wstrząsu (Event_QuakeML.xml) dostępne jest na stronie https://git.plgrid.pl/projects/SWIP/repos/swip5_public/browse/Data, i można go wczytać wybierając opcję Open elaboration w menu → File lub kombinację klawiszy Ctrl+O.

Opracowanie zawiera do siedmiu grup obiektów, przy czym nie wszystkie grupy muszą występować (Rys 3: 1):

  • fazy sejsmiczne (Picks),
  • amplitudy (Amplitudes),
  • magnitudy stacyjne (Stations Magnitudes),
  • magnitudy sumaryczne (Magnitudes),
  • lokalizację ogniska (Origins),
  • parametry mechanizmu ogniskowego (Focals), 
  • parametry spektralne (Spectral Parameters).

Jakie pierwsza pozycja wyświetlany jest na górze identyfikator wstrząsu (Public ID) a poniżej grup obiektów ewentualnie wyświetlane są identyfikatory preferowanej lokalizacji, magnitudy lub mechanizmu wstrząsu.

Pozycja tablicy grup obiektów nie wyświetla się jeśli opracowanie nie ma żadnego elementu z powyższych grup. Po rozwinięciu tablicy można zobaczyć listę obiektów (2). Można również rozwijać poszczególne obiekty i wyświetlać ich parametry (3). Obiekty i ich parametry można edytować lub usuwać z rozwijanego menu przez klikniecie na obiekcie prawym przyciskiem myszy. Można też wywoływać dla obiektów funkcje zdefiniowane w modułach.

Okno opracowania pokazuje tylko jeden aktualnie wybrany i analizowany wstrząs, nawet w przypadku wczytania wielu wstrząsów. Jeżeli wczytano kilka zjawisk na raz, ale żadne z nich nie zostało wybrane, okno opracowania jest puste. Jeżeli opracowanie jest puste (nowo rozpoczęte) wyświetlany jest tyko Public ID zjawiska.













Rys. 3 Okno opracowania

Okno Raportu (F1) 

Okno raportu (Rys. 3) wyświetla wszystkie komunikaty dotyczące pracy programu (Rys.4 2). Prezentowana w nich treść zależy od rodzajów dostępnych w programie modułów oraz ustawionego poziomu raportowania (1). Okno to można uruchomić poprzez wybranie opcji Show reports window (Pokaż okno raportu) w Menu → pole View (widok) lub poprzez wybranie klawisza funkcyjnego F1.
Wyświetlane komunikaty są różnego poziomu. Począwszy od rangi najwyższej są to: Error, Warning, Report, Info, Debug. Komunikaty Error i Warning, oprócz wypisywania w oknie raportu wyświetlane są dodatkowo w wyskakujących oknach np.

  • okno komunikatu błędu:

,

  • okno komunikatu ostrzeżenia:

.

W oknie raportów zawsze wypisywane są komunikaty rangi Error, Warning i Report. Wyświetlanie komunikatów niższej rangi można ustawić wedle potrzeb wybierając odpowiednią niższą rangę. Wybieranie Info powoduje dodatkowe wyświetlanie komunikatów rangi Info, natomiast wybranie Debug powoduje wyświetlanie wszystkich komunikatów   (1). Należy przy tym pamiętać, że przy wyborze niższej rangi ilość  komunikatów może gwałtownie wzrosnąć.

Wszystkie komunikaty każdej rangi są dodatkowo zapisywane do pliku swip.log w podkatalogu .Logs. Można te komunikaty odczytać z pliku po zamknięciu programu, przed powtórnym jego wywołaniem.











Rys. 4 Okno raportu

Okno raportu wyświetla wszystkie komunikaty o pracy programu (2). Ich treść zależy od modułów oraz ustawionego poziomu raportowania . Komunikaty mogą być wyświetlane z pięcioma poziomami. Począwszy od rangi najwyższej są to: Error, Warning, Report, Info, Debug. Komunikaty Error i Warning, oprócz wypisywania w oknie raportu wyświetlane są dodatkowo w wyskakujących oknach np.

Czytaj też