Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.
Comment: link, drobne

...

Infrastruktura PL-Grid oferuje swoim użytkownikom dostęp do maszyn działających w oparciu o technologię vSMP, która pozwala korzystać ze zagregowanej mocy procesorów i pojemności pamięci operacyjnej wielu pojedynczych serwerów. Maszyny takie są obecnie dostępne w dwóch centrach obliczeniowych: ACK CYFRONET oraz CI TASK. Maszyny vSMP w CI TASK w domyślnej konfiguracji to 4 węzły o zwiększonej mocy obliczeniowej (w stosunku do standardowy standardowych węzłów), z których każdy dysponuje 192 rdzeniami procesora i pamięcią operacyjną 1 TB. W ACK CYFRONET do dyspozycji użytkowników jest 12 maszyn po 48 rdzeni i 320 GB oraz 2 maszyny 96 rdzeni i 630 GB pamięci operacyjnej.

Info
Uwaga: ilość liczba i konfiguracja maszyn może zostać zmieniona w przypadku uzasadnionego zapotrzebowania na większe maszyny. Takie zapotrzebowanie należy zgłaszać przez Helpdesk PL-Grid

...

Dostęp do vSMP jest możliwy jednie z poziomu systemu kolejkowego. Należy zatem najpierw przy pomocy portalu użytkownika uzyskać dostęp do lokalnego systemu kolejkowego w CI TASK lub ACK CYFRONET aktywując w portalu użytkownika odpowiednie usługi (wskazane jako "usługi nadrzędne"). W przeciwnym razie aplikowanie o dostęp do vSMP nie będzie możliwe:

Następnie, również przez w portalu użytkownika, w zakładce moje "Moje konto" należy zaaplikować o usługę "Dostęp do vSMP - CYFRONET" lub "Dostęp do vSMP - TASK":

...

Zarówno w ACK CYFRONET jak i w CI TASK stosowany jest system kolejowy Torque, oraz specjalna kolejka o nazwie vsmp, która obsługuje zadania wykonywane na maszynie vSMP. W ACK CYFRONET dostęp do kolejki vsmp jest możliwy dopiero załadowaniu specjalnego modułu komendą:

...

Na maszynie w CI TASK ładowanie modułu nie jest potrzebne.  Aby zlecić zadanie na maszynę vsmp w CI TASK należy użyć polecenia qsub z dodatkowym elementem qos=vsmp. Przykładowe użycie na maszynie CI TASK:

...

Aby zlecić zadanie na maszynę vSMP w ACK CYFRONET należy użyć aliasu vqsub. Dodatkowo w przypadku wszelkich obliczeń w ACK CYFRONET należy podać nazwę grantu. Można to zrobić poprzez flagę -A przy zlecaniu zadania lub poprzez ustawienie grantu domyślnego w Portalu PL-Grid Więcej (więcej informacji).

Przykładowe użycie na maszynie ACK CYFRONET:

...