You are viewing an old version of this page. View the current version.

Compare with Current View Page History

« Previous Version 16 Next »

Krótki opis usługi

W ramach zasobów oferowanych przez infrastrukturę PL-Grid możliwe jest prowadzenie obliczeń obejmujących zagadnienia szeroko rozumianej obliczeniowej dynamiki płynów (CFD). Udostępniony dla użytkowników został pakiet oprogramowania CFD firmy ANSYS, w szczególności obejmujący program FLUENT.

Aktywowanie usługi

Uruchamianie zadań możliwe jest w ramach różnych interfejsów graficznych do obsługi zadań. Poniższy przykład został opisany dla Systemu Unicore.

Poniżej opisane zostały najważniejsze kroki wymagane do rozpoczęcia obliczeń:

  • rejestracja (zakładanie konta - "zwykły" użytkownik)
    Rejestracja dotyczy tylko osób które nie mają jeszcze konta w portalu PL-Grid. Aby zostać użytkownikiem infrastruktury, należy się zarejestrować w portalu.
    Po uzyskaniu konta użytkownik zyskuje dostęp do zasobów obliczeniowych, aplikacji naukowych, oprogramowania, szkoleń oraz helpdesku.
    Przy rejestracji wskazane jest utworzenie konta "zwykłego" użytkownika, chyba, że rejestracja następuje tylko na potrzeby szkolenia.
  • wystąpienie o certyfikat
    Aplikowanie o certyfikat np. Simple CA
    Użytkownicy PL-Gridu mogą aplikować o osobisty Simple CA o krajowym zasięgu działania za pośrednictwem Portalu PL-Grid. Wystarczy w tym celu zapoznać się z informacjami dostępnymi w zakładce Moje konto, nacisnąć przycisk wygeneruj certyfikat SimpleCA i postępować zgodnie ze wskazówkami. Certyfikat SimpleCA jest wystarczający do uzyskania dostępu do zasobów PL-Gridu. Dokładny opis procedury znaleźć można w rozdziale: Aplikowanie o certyfikat.
    Import certyfikatu do przeglądarki
    Ten krok pozwala na uruchomienie certyfikatu w przeglądarce Twojego lokalnego komputera. Instrukcja importu zależy od używanej przeglądarki i systemu operacyjnego.
    Rejestracja certyfikatu w portalu PL-Grid
    Rejestracja certyfikatu w w portalu Pl-Grid umozliwi łatwiejszy dostęp do usług i narzędzi oferowanych przez Pl-Grid.
  • wystąpienie o grant obliczeniowy
    Każdy użytkownik po założeniu konta otrzymuje automatycznie grant osobisty (do 1000 godzin obliczeniowych, 40 GB pamięci). Jeśli zasoby nie będą wystarczające, wskazane jest wystąpienie o grant właściwy.

Pierwsze kroki

Klient Unicore

  • uruchomienie usługi Unicore
    Aby uzyskać dostęp do systemu kolejkowego UNICORE należy aplikować o usługę Globalny dostęp do UNICORE w portalu PL-Grid, w zakładce Moje konto.
    Zachęcamy do skorzystania ze szkolenia on-line: System UNICORE w obliczeniach gridowych. Prezentuje ono, krok po kroku, w jaki sposób można pobrać i przygotować do pracy klienta systemu UNICORE oraz wysłać za jego pomocą zadania do wykonania na infrastrukturze PL-Gridu. Na szkolenie zapisać się można za pośrednictwem Portalu lub wykorzystać materiały dostępne pod adresem: http://alfred.mat.umk.pl/unicore.
    Możliwe jest także uruchamianie zadań przez: QosCosGrid, gLite lub interfejsy graficzne.
  • instalacja graficznego Klienta Unicore (Unicore Rich Client)
  • przypisanie uruchamianych zadań do grantu
    Uruchamianie obliczeń na infrastrukturze Pl-Grid wymaga przypisania zadań do właściwego numeru grantu.

Uruchomienie zadania

  • Sposób uruchomienia obliczeń w programie Fluent w systemie kolejkowym UNICORE jest przedstawiony w prezentacji.

Jedną z charakterystycznych cech wykonywania obliczeń w trybie wsadowym jest konieczność zdefiniowania zadania (rozumianego jako dane, obejmujące siatkę obliczeniową, parametry modelu, warunki brzegowe, ustawienia solwera, itd) przed rozpoczęciem obliczeń. Dane do obliczeń są dostarczane w plikach, w najprostszym przypadku jest to plik z siatką (.msh lub .cas) oraz plik zwierający polecenia sterujące obliczeniami (często nazywany plikiem journal). Przykłady pliku .cas oraz pliku wejściowego journal są dołączone do prezentacji. W kolejnej części tego rozdziału podane zostaną podstawowe informacje o tworzeniu plików sterujących obliczeniami w programie Fluent.


Działanie programu Fluent w trybie wsadowym

Obliczenia są prowadzone w trybie wsadowym, co oznacza, że zadanie musi zostać całkowicie zdefiniowane przed rozpoczęciem obliczeń. Użytkownik nie ma możliwości komunikacji z programem Fluent od momentu uruchomienia aż do chwili zakończenia działania. Dlatego wszystkie ustawienia oraz czynności do wykonania, które podczas 'standardowej' interaktywnej pracy najczęściej są podawane za pośrednictwem wyboru poleceń z graficznego menu, muszą zostać zapisane w pliku/plikach sterujących wykonaniem zadania. Można to robić na wiele sposobów; w ramach tego podręcznika podajemy najprostsze metody.

 

 

  • No labels