You are viewing an old version of this page. View the current version.

Compare with Current View Page History

« Previous Version 9 Next »

W programie, oprócz widoku podstawowego są jeszcze widoki dodatkowe w postaci trzech rodzajów okien:

Okna te można uruchomić poprzez wybranie opcji Show Zoom window (Pokaż okno powiększenia), Show Elaboration window (Pokaż okno opracowania), Show reports window (Pokaż okno raportu) w menu → pole View (widok) lub poprzez wybranie odpowiedniego klawisza funkcyjnego (F3, F2, F1 - zgodnie z przypisem powyżej).

Przy pierwszym uruchomieniu programu można ustawić układ okien na ekranie, dzięki temu układ ten zostanie zapamiętany jako domyślny i zostanie zastosowany przy kolejnym uruchomieniu programu.

Okno Powiększenia (F3)

Okno powiększenia wspomaga okno główne programu. Zaznaczona lub zapikowana trasa sejsmiczna pojawia się w tym oknie powiększona i rozciągnięta
w czasie. Pozwala to zauważyć szczegóły konkretnej trasy lub tras niewidoczne w oknie głównym i umożliwia precyzyjniejsze zaznaczenie fali sejsmicznej. Okna te można uruchomić poprzez wybranie opcji Show Zoom window (Pokaż okno powiększenia) w menu → pole View (widok) lub poprzez wybranie klawisza funkcyjnego F3. Sterowanie wyglądem sejsmogramu jest za pomocą tych samych klawiszy jak w oknie głównym (patrz Dodatek A).


Formę falową wyświetlaną w oknie powiększenia wybiera się przez kliknięcie myszką na wybraną trasę w oknie głównym. Tak samo działa zapikowanie fazy
w oknie głównym (Link). Kliknięcie na kolejną wybraną trasę w oknie głównym z wciśniętym klawiszem Ctrl powoduje dodanie kanału do okna powiększenia.

Podgląd 3 kanałów tej samej stacji w oknie powiększenia odbywa się poprzez zaznaczenie opcji Zoom 3D w menu→ View. 

Podczas pikowania, faza zaznaczona w oknie głównym jest aktywna w oknie powiększenia, co pozwala precyzyjniej zaznaczyć początek fazy (szczegóły w >>>)

Rys. 3 Okno powiększenia 1 składowej Z

Okno Opracowania (F2) 

Okno opracowania zawiera informacje o opracowaniu danego wstrząsu (szczegóły patrz). Opracowanie (elaboration) jest zapisane zgodnie ze strukturą QuakeML (link). Okno to można uruchomić poprzez wybranie opcji Show Elaboration window (Pokaż okno opracowania), w menu → pole View (widok) lub poprzez wybranie klawisza funkcyjnego F3. W oknie tym jest możliwość przeglądania, modyfikacji oraz usuwania poszczególnych elementów opracowania, które zgodnie ze strukturą QuakeML prezentowane jest w strukturze drzewa. Opracowanie dla przykładowego sejsmogramu (VN.PHI_20130903000815.msd) dostępne jest w folderze Data, i można go wczytać wybierając opcję Open elaboration w menu → File lub kombinację klawiczy Ctrl - o.

Opracowanie zawiera do siedmiu tablic grup obiektów (1):

  • faz sejsmicznych (Picks),
  • amplitud (Amplitudes),
  • magnitud stacyjnych (Stations Magnitudes),
  • magnitud sumarycznych (Magnitudes),
  • lokalizacji ogniska (Origins),

Jeśli opracowany jest mechanizm zjawiska to widoczne są jeszcze:

  • Focals
  • Spectral Parameters.

Pozycja tablicy nie wyświetla się jeśli opracowanie nie ma żadnego elementu z powyższych grup. Po rozwinięciu tablicy można zobaczyć listę obiektów (2). Można również rozwijać poszczególne obiekty i wyświetlać ich parametry (3). Obiekty i ich parametry można edytować lub usuwać. Można też wywoływać dla obiektów funkcje zdefiniowane w modułach.

Okno opracowania pokazuje tylko jeden aktualnie wybrany i analizowany wstrząs, nawet w przypadku wczytania wielu wstrząsów. Jeżeli wczytano wiele wstrząsów, ale żaden nie został wybrany, okno opracowania jest puste.


Okno Raportu (F1) 

Okno raportu wyświetla wszystkie komunikaty dotyczące pracy programu. Prezentowana w nich treść zależy od rodzajów dostępnych w programie modułów oraz ustawionego poziomu raportowania. Okno to można uruchomić poprzez wybranie opcji Show reports window (Pokaż okno raportu) w menu → pole View (widok) lub poprzez wybranie klawisza funkcyjnego F3.
Wyświetlane komunikaty są różnego poziomu. Począwszy od rangi najwyższej są to: Error, Warning, Report, Info, Debug. Komunikaty Error i Warning, oprócz wypisywania w oknie raportu wyświetlane są dodatkowo w wyskakujących oknach np.

  • okno komunikatu błędu:          ,
  • okno komunikatu ostrzeżenia:  .

W oknie raportów wypisywane są zawsze komunikaty rangi Error, Warning i Report. Wyświetlanie komunikatów niższej rangi można ustawić i wybrać niższą rangę. Należy przy tym pamiętać, że przy niższej randze może gwałtownie wzrosnąć ilość komunikatów.

Wszystkie komunikaty każdej rangi są dodatkowo zapisywane do pliku swip.log w podkatalogu ...\SWIP\Release\Logs.


  • No labels