W wyniku przetwarzania form falowych powstają nowe formy falowe. Filtracje są szczególną formą przetwarzania, w wyniku którego powstają formy falowe, będące wynikiem cyfrowej filtracji sygnału generalnie opisanej wzorem:


gdzie y(T) są wartościami próbek wynikowych a x(T) są wartościami próbek filtrowanej formy falowej. Filtracja jest przetwarzaniem liniowym i nie zmienia próbkowania. Wszelkie inny przeliczenia jak np. kwadrat sygnału, czy zmiana próbkowania są nazywane przetwarzaniem. Filtracja praktycznie może być wykonywania w dziedzinie czasu lub częstotliwości.

W przypadku filtracji, charakterystyka sygnału jest modyfikowana o parametry filtru. Mogą też zmienić się jednostki wyświetlane na wykresie, np. z m/s na m lub m/s2 albo vice versa. Parametry filtru aj i bi mogą się różnić dla różnych kanałów różnych stacji, jeżeli maja one inna częstotliwości próbkowania, gdyż są one tak dobierane, aby bez względu na próbkowanie charakterystyka częstotliwościowa filtru była w miarę identyczna.

W przypadku przetwarzania parametry formy falowej muszą być definiowane od podstaw

Wtyczki do filtracji lub przetwarzania są często wykorzystywane, jako wtyczki potrzebne lub pomocnicze do pracy innych modułów.

Większość wtyczek przetwarzających umożliwia filtrację sygnałów w oknie głównym, w wyniku czego pojawiają się nowe formy falowe. Steruje tym moduł Channel processing, którego wtyczkami pomocniczymi są wszystkie wtyczki do przetwarzania i filtracji.  Odpowiada on za wybieranie kanałów, wywołanie odpowiedniej procedury przetwarzającej oraz dopisanie wyniku do listy wyświetlanych kanałów. Rozpoznaje on wtyczki typu fitracja i dopisuje do menu Filters oraz wtyczki typu przetwarzanie i dopisuje do menu Processing  Waveform.

  • No labels