You are viewing an old version of this page. View the current version.

Compare with Current View Page History

« Previous Version 10 Next »

Informacje podstawowe

Każdy użytkownik PL-Gridu może uzyskać konto umożliwiające dostęp do jednego z tzw. serwerów dostępowych (tzw. UI; *U*ser *I*nterface), z którego może zarządzać obliczeniami w infrastrukturze PL-Grid. Oprócz możliwości wykorzystania zasobów systemu PL-Grid do obliczeń gridowych (opis w rozdziałach Uruchamianie zadań przy użyciu oprogramowania pośredniczącego gLite w PL-Grid oraz Uruchamianie zadań przez UNICORE) użytkownik może również przeprowadzać obliczenia lokalnie, wykorzystując jedynie moce dostępne na klastrze obliczeniowym, na którym jest zalogowany. Do tego celu należy posługiwać się systemem kolejowym zainstalowanym na danym klastrze obliczeniowym.

Aplikacja o dostęp do lokalnego systemu kolejkowego

Dostęp do lokalnego systemu kolejowego można uzyskać poprzez stronę Portalu PL-Grid.

Po zalogowaniu się na stronie portalu należy przejść do zakładki "Moje konto" a następnie wybrać spośród usług wylistowanych w tabeli "Aplikuj o usługę" interesującą usługę dostępową.

Ponieważ prośba o dostęp do danej usługi musi zostać rozpatrzona przez administratora danego ośrodka, który musi również przygotować środowisko dla nowego użytkownika, pomiędzy zgłoszeniem prośby o usługę a jej aktywacją może minąć pewien czas (maksymalnie do jednego dnia roboczego).

Podstawowe informacje o sposobie dostępu do danego zasobu znajdują się pod linkiem "Informacje" znajdującym się w odpowiednim wierszu tabeli zawierającej dany zasób.

Lista serwerów dostępowych

Aktualnie projekt PL-Grid umożliwia obliczenia lokalne na klastrach:

  • Zeus: ui.cyfronet.pl - klaster znajdujący się w ACK Cyfronet w Krakowie

Logowanie

Serwery PL-Grid dopuszczają jedynie bezpieczne połączenia, dlatego na UI można zalogować się oraz przesyłać pliki jedynie z wykorzystaniem protokołu SSH. Protokół ten służy do szyfrowanych połączeń umożliwiających zdalną pracę na innym serwerze w sieci. Zapewnia autentykacje użytkownika oraz bezpieczną komunikację poprzez niezabezpieczone sieci internetowe.

Zarządzanie zadaniami lokalnymi

Przydziałem zasobów dla zadań wykonywanych lokalnie na danym klastrze obliczeniowym zajmuje się system kolejkowy.

Strony z dodatkową dokumentacją klastrów obliczeniowych

Dodatkowe informacje o pracy z konkretnymi klastrami niezawarte w niniejszym opracowaniu można znaleźć na stronach z dokumentacją klastrów obliczeniowych:

  • No labels